20 Eylül 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.782 ziyaret.
21 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

Çanakkale Ruhu ve Yeni NesillerTarihimizde Çanakkale benzeri çok şey yaşadık ama Çanakkale bir başkaydı.

Yedi düvele eyvallah demedik. Geldiyseniz sizi ancak misafir kabul ederiz, misafir  umduğunu değil bulduğunu yer dedik. Siz bize gülle ve nefret savurdunuz. Biz size kanımızı ve canımızı sunduk. Gülle ve nefretleriniz bizim kanımızda eriyip gitti ve bu asil kanın ruhunu gördünüz.

Sonra işgal yılları ve adına "Kurtuluş Savaşı" denilen varlığımızı gösterme savaşı. Ben buna kurtuluş demiyorum. Çünkü biz hiç esir yaşamadık, hiçbir işgalcinin himayesi altında yaşamayı kabul edip mandası olmadık. Anadolu'nun tek sahibi olduğumuzu işgalcileri çalı süpürgesiyle süpürüp atarak gösterdik. Çalı süpürgesinin neyi süpürdüğünü biliyorsunuz.

 

Ne yapsalar boştu. Gövdesi kesilmiş, ama kökleri şüheda ile sulanan bin yıllık çınarın halkı yeni bir isimle Anadolu'da Cumhuriyet adında birleşti ve çağdaş denilen medeniyetleri geride bırakmak için kolları sıvadı. Bir süre sonra da savaşların yorgunluğu ve unutulmuşluğun verdiği rehavet silinip yerini Anadolu Aslanlarına bıraktı.

 

Tabi yine boş durmadılar. Haç, hilalin yükselmesini nasıl hazmedecekti. Nasıl olurda Türkiye medeniyetlerinin üstüne çıkar, yollar, köprüler, havaalanları yapar, ticaret yollarına hâkim olur, inanç bağlarıyla yeniden lider durumuna yükselir.  Nasıl olur da kendilerine el pençe divan duran, boyun büküp her şeye he diyen güdümlü idareciler yerine kendilerine karşı duran birileri ortaya çıkar, ekmeklerine sürülen yağı keser. Hoşaflarının yağı nasıl kesilir?

Buna engel için bu sefer Anadolu halkının yoksula yardımla hizmet hasletini kullanarak milleti yıkıp sözde kurtarıcı olarak işgali tezgâhladılar.  Tam muvaffak olacaklarını sandıkları anda bu milleti hesapların ötesinde bir hesabın koruduğunu bilmedikleri için hüsrana uğradılar.

 

Şimdi hesap vakti, bu hesap görülürken bilmeden hıyanete alet olanlar bin pişmanken, mele başları soluğu himayecilerinin yanında aldılar. Onlar bu kucaklarda daha ne kadar barınabilirler? Elbet her şeyin bir sonu var.

 

Yeni bir eğitim öğretim yılı başladı. Eğitimin şimdi en önemli görevi her türlü ayrımcılıktan uzak Çanakkale ruhunu yeni nesillere perçinlemek olmalı.

Vatanın kıymetini bilecek yeni nesiller yetiştirmede tüm eğitim camiasına  başarılar dileği ile…

Eylül 2016.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net