22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.871 ziyaret.
22 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

KOLESTEROL VE ÇOCUKErişkin yaşlardaki sağlık sorunlarının temelinin bebeklik ve çocukluk döneminde atıldığı hepimizin kabul ettiği önemli bir gerçektir. Muhtemelen çoğu ebeveyn kolesterolü ve kolesterolün çocukları için ne anlama geldiğini merak etmektedir.

 

Nedir kolesterol?

Kolesterol, lipid veya yağ özelliğinde mumsu bir madde olup, hücre membranları ve bazı hormonları oluşturmak için karaciğer tarafından üretilen önemli bir yapı taşıdır. Karaciğer, günde 1000 miligram kolesterol üretir, geri kalan ise yiyecekle alınan kolesteroldür.

Sebze, meyve ve tahıllar hiç kolesterol içermezken, yumurta sarısı, et, kümes hayvanları, deniz ürünleri ve süt ürünleri ise kolesterol kaynaklarıdır.

 

İyi ve kötü kolesterol

Kolesterol vücudumuzda tek başına hareket edemez, kan yoluyla gideceği yere seyahat ederken lipoprotein denilen aracı kullanmaktadır ve iki çeşit lipoprotein vardır.

  • Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL), yada kötü kolesterol, birincil kolesterol taşıyıcılarıdır. Yüksek değerlere ulaşan LDL damar duvarlarında birikerek uzun zamanda damarlarda plak oluşmasına ve sonucunda hayati organlara pıhtı atmasına neden olabilir veya ateroskleroz denilen damar sertliğine yol açarak, yine hayati organlara kan akışının azalmasına neden olabilmektedir.

  • Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL), yada iyi kolesterol, damarlardaki kolesterolün karaciğere dönüşünü sağlar, bir anlamda oluşan plakların da ortadan kalkmasına neden olur.

 

HDL düzeyinin yüksekliği dolaşımın sistemini korumaya yararken, LDL düzeyinin yüksekliği damar yapısını bozarak risk oluşumuna neden olmaktadır.

 

Yüksek kolesterol düzeyi nedenleri;

  • Diyet, doymuş ve trans yağlardan zengin beslenme

  • Kalıtım, ailede yüksek kolesterol olması

  • Obezite,

 

Fiziksel olarak aktif, hareketli, sağlıklı beslenen, ailesel risk faktörleri olmayan, kilolu olmayan çocuklarda yüksek kolesterol riski oluşmayacaktır.

 

Kolesterol düzeyleri ne olmalıdır?

2 - 18 Yaşlar arasındaki kolesterol düzeyi 200 mg/dl, LDL düzeyi 130 mg/dl düzeyinin üzerinde ise yüksek kolesterolden söz edilir. Kabul edilebilir sınır ise, kolesterol için 170 mg/dl, LDL için ise 110 mg/dl altında olmasıdır.

 

İlaç tedavisi ne zaman gerekir?

Diyet ve fiziksel aktivite ile düşmeyen, LDL düzeyi 190 mg/dl üzerinde olan, 10 yaşın üzerindeki çocuklarda sadece doktorunuzun önerisi ile ilaç tedavisi başlanabilir.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net