22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.840 ziyaret.
16 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

ALERJİDE ANAHTAR: YARARLI BAKTERİLERALERJİDE ANAHTAR: YARARLI BAKTERİLER

Biz, çocuk sağlığı ile uğraşan doktorların her geçen gün artan sıklıkla karşılaştığımız vakaların başında astım ve alerji gelmektedir. Dünya Sağlık Örgütü de astım ve alerji sıklığının artış eğiliminde olduğunu raporları ile doğrulamaktadır.

Alerjinin nedenleri arasında genetik ve çevresel etmenlere ek olarak, sezaryen doğum oranında artış ve anne sütü ile besleme oranında düşüş dikkat çeken iki neden olarak karşımıza çıkmaktadır.

Normal yolla doğan bebekler, doğum kanalından geçerken anneye ait yararlı bakteri örtüsü ile tanışır, sezaryen ile doğan bebeklerde ise bu yararlı bakteri örtüsü normal yolla doğan bebeklerin barsaklarındaki gibi değildir.

Bebekler için tartışmasız en önemli besin anne sütüdür. İlk altı ay sadece anne sütü ile beslenen, bir yaşa kadar ağırlıklı olarak anne sütü alan ve iki yaşa kadar anne sütüne devam eden bebeklerde alerji görülme riski azalmaktadır. Formül mama ile beslenen bebeklerde  çok çeşitli bakteri bulunmaktadır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde ise bu çeşitlilik olmayıp, % 90 oranında bifidobakteriye sahiptir.

Bifidobakteri anne sütü ve doğum kanalında bulunan en önemli yararlı bakteri olup, bu sayede yeni tanışılan gıdalara tolerans gelişirken, ileri yaşlarda astım ve alerji gelişme riskini de azaltmaktadır.

Hijyen Hipotezi Nedir?

Bağışıklık sisteminin mikroplarla temas ve mücadelesinde artış, alerjiden uzaklaşma anlamına gelmektedir. Bilimsel çalışmalar, yaşamın ilk yıllarında birkaç kere geçirilen soğuk algınlığının alerji riskini yarıya indirdiğini göstermektedir.

Sağlıklı bebek sahibi olmak için ana fikir:

-          Tıbbi zorunluluk dışında sezaryen doğum yapmamak

-          En az altı ay sadece anne sütü, olası ise iki yaşa kadar anne sütü destekli beslemek

-          Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi viral hastalıklarda antibiyotik kullanmamak

Bu basit önlemler sayesinde sağlıklı barsaklara sahip, sağlıklı çocuklarımız olacaktır.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net