9 Ağustos 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.651.363 ziyaret.
34 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

MEVSİM SONBAHARDoğanın göz alabildiğine yeşil olan renkleri, sararıp,  sonbaharın renk çümbüşünü görsel zenginlik olarak bize sunmaya başlasa da, bu romantik görünüm alerjik yapıdaki kişiler için aynı mutluluğu vermez.

Neden sonbaharda alerjiye dikkat etmek gerekir?

Yaprakların üzerine çiğ düşmesi, yağmurun ıslaklığı, yaprakların çürümeye başlaması ile birlikte üzerinde Alternaria cinsi küf mantarlarının üremesine neden olmakta ve bu mantar alerjik reaksiyonları tetiklemektedir.

Birçok polenli bitki, polenlerini ağustos, eylül ve hatta ekim aylarında doğaya salmakta, bulunduğunuz yerde bu bitki olmasa bile rüzgarın etkisi ile bulunduğunuz yere kadar ulaştırabilmektedir.

Ev akarlarının, hayvan tüy ve epitelinin de mevsim farkı olmaksızın alerjik reaksiyonları tetiklediğini unutmamak gerekir.

Belirtileri;

  • Gözde sulanma, kaşıntı, kızarıklık

  • Burunda kaşıntı, şeffaf akıntı

  • Hapşırık nöbetleri

  • Genizde kaşıntı, hapşırık nöbetleri

  • Nefes darlığına varan öksürükler ve nefes darlığı, astım nöbetleri

Nasıl önlem almalı?

Daha önceden alerji tanısı almışsanız, mevsim değişikliklerinde doktorunuzun önerileri doğrultusunda hareket etmeyi ihmal etmeyin.

Özellikle sabah saatlerinde, rüzgarlı günlerde pencere açarak odayı havalandırma alerjenleri odanın içine dolduracağı için yoğun alerjen temasına yol açar. Gün ortası ve güneşli günler havalandırma için tercih edilir ve bu durumda en sağlıklı yöntem ise hepa filtreli, alerjenleri temizleme özelliğine sahip hava temizleyicilerin kullanılmasıdır.

Ev içi temizliğin yine hepa filtre özelliğine sahip olan elektrik süpürgesi ile yapılması gerektiği de akıldan çıkarılmamalıdır.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net