19 Eylül 2020 Cumartesi
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.103 ziyaret.
29 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

ÇOCUKLARDA KORKUÇocuk davranışlarının önemli bir kısmını korkular şekillendirir. Aslında korku,

canlıların, görünen veya görünmeyen tehlikeler karşısında gösterdikleri doğal bir tepki ve savunma mekanizmasıdır. Korku karşısında oluşan eylem ise, kaçmak, saklanmak ya da saldırmak şeklinde olabilir.

 

Çocukta durum nedir?

 

Yeni ve bilinmeyen her şey ürkütücüdür. Çocuklar ise yaşamın ilk yıllarında hem güçsüz, hem de bilgisizdir. Böyle bir durumda bebeklerin gürültülü sesten, yabancı bir yüzden korkması kadar doğal bir davranış olamaz. İki, üç yaşa gelindiğinde gök gürültüsü korkutucu olurken, üç, dört yaşlarda ise karanlık, hırsız, polis, öcü korku nedeni olarak karşımıza çıkar.

 

Çocukta korku neden pekişir?

 

Düşünün, ormana piknik yapmaya gittiğinizi, yürüyüş yaptığınızı ve bir süre sonra yolunuzu kaybettiğinizi, erişkin bir birey olarak bile korkmaya başlarsınız. Bir çocuk ise çarşı, pazar, alışveriş merkezi gibi bir yerde yanında anne, babasını göremediğinde korku ile ağlamaya başlar. Bu durumu anne, baba herhangi bir şey için tutturan çocuğa, ''seni burada bırakır, giderim'' diye silah olarak kullanırsa çocuğun korkusunu pekiştirmiş olursunuz.

 

Bu basit örnekten de anlaşılacağı gibi, çocukların davranışlarını, endişe veya korkularını oluşturan biz ebeveynleriz. ''Yemeğini yemezsen doktor amcana söyleriz, yaramazlık yaparsan seni doktora götürürüz iğne yapar'' denilen bir çocuğun doktordan korkmasından doğal daha ne olabilir.

 

Korku sadece tehditle pekişmez, kedi veya köpek gibi hayvandan korkan ve tepki gösteren annenin çocuğu da bu korkuyu yaşayacaktır. Aile içi şiddetin olduğu durumlarda çocuk sürekli korkuyla yaşar, ya da hep endişeliyseniz, birşey olur korkunuz varsa bu davranış çocuğunuza da yansıyacak, ürkek ve korkak olmasına neden olacaksınız.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net