19 Ocak 2018 Cuma
Üyelik
Sayaçlar
5.159.413 ziyaret.
60 aktif ziyaretçi.
Ferhat ÇETİNOĞLU

Bayramınız Bayram Ola ..Her bayram geldiğinde aklıma hep o eski bayramlar gelir.

Oysa Çocukluğumuzun bayramları ne kadar farklıydı. Bayram geldiğinde sevinçten heyecandan yerimizde duramazdık. Yeni elbise, yeni ayakkabı, yatağımızın başucunda sabahı zor ederdik. Annelerimiz evin her tarafı yıkar süpürürdü.   Dedemizin elini tutarak bayram namazını kılacak olma coşkusuyla köy camisine koşardık. Bayram namazından sonra camimizin içindeki bayramlaşma merasimini unutmamız mümkün değildi. İmamın hemen yanında köyümüzün en yaşlısıyla başlayan bayramlaşma en küçüğüne kadar hiçbir dargınlık küskünlük gütmeksizin sürerdi. Bir başka lezzetti vardı tüm ailenin aynı sofraya oturduğu o bayram kahvaltılarının.

****
Başlardık bol bol harçlık ve şeker toplamaya komşularımıza koşmalar akrabalarımıza gezmeler. 
Dünyanın bir ucundan öbür ucuna ulaşımın zorluğuyla gidilirdi Babaya, Anaya, akrabaya dosta bayramlaşmaya. O eski bayramlar tamamen farklıydı. Bayram yerleri büyük coşkuların, muazzam şölenlerin yaşandığı mekânlardı. Bambaşkaydı. Bir tatlı neşe, bir büyük huzur yaşanırdı, toplumun her kesiminde. Sevgi, saygı, hoşgörü, vefâ, sabır, henüz unutulmamıştı.

****
Eski zamanın bayramlarında özlemler son bulurdu, hasretler dinerdi, hüzünler biterdi. Küsmeler, dargınlıklar olmazdı, SEVGİ vardı, Saygı vardı, Herkes Bir birine DUA ederdi. 
Zamanla anlıyor insan üç beş güne sıkışmış kocaman bir mutluluktu eski bayramlar..

**** 
Ya şimdi ki bayramlar 
Artık yenidünya bayramlaşma şekli telefon açıp veya kısa mesajla bayramlar kutlanılıyor. Wahts App , Twitter  Messenger ve Facebook tan yazılanlar ile bayramlaştık zannediliyor.
Bayramlarımız ellerimizden kayıp gidiyor.
Eski bayramları ARARKEN kendimizi kaybetmişiz…

**** 

Eski Bayramlar Tadında bir bayram geçirmenizi temennisi ile bu Ramazan bayramı da Müslümanların ve tüm insanların kaynaşmasına, huzur, barış ve dostluğa vesile olsun,

Milletimizin birlik ve dirliğine, mazlumların kurtuluşuna, İnsanların hidayetine vesile olduğu, mutlu, umutlu, rahmet ve şefkat dolu günler temennisiyle...

Ramazan Bayramımız mübarek olsun…
Sevgi ve Muhabbetlerimle…DİĞER MAKALELER
Şerafettin DAĞYILDIZI
6102 Sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu Şirket ve Ticaret Erbabına Neler Getiriyor?
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Misafir MİKROFON
NİYAZİ - Aytaç YILDIRIM
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Kazım ÜNLÜOL
YIL SONU MU YIL BAŞI MI?
Dr.Cihan AVAROĞLU
MÜKEMMEL EBEVEYN OLMAK - MERHABA 2018
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net