22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.921 ziyaret.
13 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

Huzurumuzu BozmakKendimi bildim bileli Gerede kendi halinde sakin şehirlerden birisidir.

Memleketimizi geçmişten günümüze yaşayanlar bu sükûnete şahit olmuşlardır. Bazı siyasi ve maddi huzursuzlukların yaşanmasının doğal olduğu anlarda dahi mutedil hareket etmesini bilen Geredeliler bilhassa aralarında, akrabalık, arkadaşlık ve iyi komşuluk ilişkilerini ön plana çıkararak olayları büyümeden önlemesini bilmişlerdir. Yani o haliyle Gerede sakin şehir ismini taşıyabilecek özelliklere sahipti.

Aslında çok hareketli bir coğrafi konum üzerinde, yani dört taraftan gelen yolların birleşme noktası olması nedeniyle hareketli olması gereken bir şehirdi, ama Geredeliler bu hareketliliğin imkânlarını bile ikinci planda tutan bir hayat sürmekteydiler. Çoğunluğu küçük esnaf olan halkı akşam evine bir ekmek aldığında o günü yeterli görmekteydi.  Önemli bir sektör çalışanı olan dericiler dışında Gerede dışına çıkan çok olmazdı.

Tabi değişen dünya ile Gerede'de değişime başladı. Yeni iş kolları, fabrikalar, okullar, yeni kurumlar yeni insanlar yeni hayat tarzları demekti. Şimdi görünen o ki, bu kaçınılmaz değişim, Geredelilerin ruh hallerinde de değişikler meydana getirmiş. O her şeye iyilikle yaklaşıp, etrafa zarar vermeyen insan yapısı yaşadığı ortamı kirletmeye başlar hale gelmiş. Hatta daha kötüsü kısa yoldan refaha erme arzusu yasal olmayan kazançlar peşinde koşabilecek birilerini meydana getirmiş olmalı ki son günlerde duyduklarımız bizi şaşırtmaya başladı.  Ahlaki ve manevi bir çöküşe doğru gidildiği artık inkâr edilemez bir hal almış gibi.

Terkedilmekte olan ataerkil alile yapısının Gerede'de hala devam eden etkisiyle, aile eğitimi ve hukukunun kısmen varlığı ve ilçemizdeki okullarda bu konuda titizlikle doğru eğitimler verilmeye çalışıldığı halde bazı kişilerde çevrenin olumsuz etkisi çok daha fazla etken olmaya başlamış gibi görünüyor.

Meydana gelen adli vakalar, ahlaki olumsuzluklar ve sağlıklı huzurlu geleceği yok edecek yasal olmayan yollar Geredelilerin tanımı olan "Soğuğu sert insanı mert" kavramını karalamaktadır.

Tedbir Geredelilerin kim olduklarını hatırlamaları, unutmamalarıdır. Aralına sızan kötü urları, parazitleri iyi analiz etmeli, ahlaki değerleri geçmişte olduğu gibi ama çok daha dikkatli öğrenmeli, öğretmeli, eğitimciler yetiştirdikleri neslin yok olmasına imkân vermeyecek tedbirleri almalıdırlar.

Bu yazdıklarım nasihat falan değildir. Görünen köy kılavuz istemiyor.

Ya huzurumuz tamamen bozulacak, ortada Geredeli diye bir şey kalmayacak, ya da Geredeliler mertliklerini sürdürüp, huzur bozuculara fırsat vermeyip sakin Gerede'de yaşamaya devam edecekler.

 

Ramazan aynın hayırlara vesile olması ibadet ve dualarımızın kabul olması dileği ile…DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net