9 Ağustos 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.651.365 ziyaret.
36 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

YAZ TATİLİ VE SPOR2015-2016 Eğitim yılında son ders zili çalarak çocuklarımız yaz tatiline başladılar. Ailelerin bir çoğu aylar öncesinden çocukları için tatil programlarını yaparken, yaz spor okullarına da kayıtlarını yaptırdılar bile.

Egzersiz ve spor, büyüme, gelişmenin sağlanmasının yanı sıra, yaşam boyu sağlıklı kalmak için de önemli bir faktördür.

Kitle iletişim araçları bizlerin olduğu kadar, çocuk ve gençlerin de dış dünyada neler olduğunun farkına varmasını sağlamaktadır. Bugünlerde Avrupa Futbol Şampiyonası hepimizi ekran başına getirmekte, büyük bir sektör ve ekonomi olan sporun cazibesini daha da arttırmaktadır. Bazen, aileler farkında olmadan çocukları erken yaşlarda bedenine uygun olmayan sporlara yönlendirebilmekte, kalıcı fiziksel ve ruhsal etkilerin rtaya çıkmasına neden olabilmektedir.

 

Nelere dikkat etmeliyiz? 

 • Sportif faaliyetler uygun ve sağlıklı ortamlarda yapılmalıdır.

 • Yapılan spor çocuğun yaşına uygun olmalıdır.

 • Sizin istediğiniz değil, çocuğunuzun istediği spor seçilmelidir.

 • Çocuğun zevk alması sağlanmalıdır.

 • Egzersiz ve çalışma programları çocuğun bedenine uygun olmalıdır.

 • Çocuklar yasak savar tarzda değil, gerçek bir sağlık muayenesinden geçirilmeli, raporu veren doktor gerek duyduğunda tahliller, EKG ve hatta ultrasonik ses dalgalarıyla kalbin incelenmesini sağlayan EKO yapılmasına izin verilmelidir.

 • Spor, fiziksel bir aktivite olmakla birlikte, psikolojik etkileri de olmakta, yarış veya müsabakalara katılım söz konusu ise psikolojik destek alınması gerektiği unutulmamalıdır.

 • Sıcak ve güneşe dikkat edilmeli, koruyucu önlemler alınmalıdır.

 • Beslenmesine dikkat edilmeli, sıvı alımı desteklenmelidir.

 • Doktorunuzun önerdiği vitamin ve minerallerin dışında, ne olduğu bilinmeyen vitamin ve performans arttırıcı ürünler kullanılmamalıdır.

 • Rekabetin stres nedeni olduğu unutulmamalı, çocuk yanlış yönlendirilmemelidir. 

Hangi yaşta hangi spor?

 

Çocuklar hızlı büyüme ve gelişme özelliğindedir. Kas, iskelet yapısı son halini almamış, dengesi tam gelişmemiş, becerileri olgunlaşmamış olan çocukların sağlığını riske atan, yaşam kalitesini azaltan spor yaralanmaları ve travmalara maruz kalabileceğini akıldan çıkarmamak gerekir. 

 • 2 – 5 Yaş arası; spora başlama yaşı kabul edilir. Kemik uzaması, kas uzamasına göre daha hızlı olduğundan vücudun esnekliğini sağlamak için jimnastik en uygun spordur. Yüzme ve koşu da bu yaş grubu için uygun sporlardandır.

 • 6 – 9 Yaş arası; rekabeti öğrendiği yaş olduğu için bireysel sporlar olduğu gibi, takım sporlarını da yapabilir. Vücut gelişimine parelel olarak  atletizm, futbol, tenis, masa tenisi, yelken, bisiklet eğitimi alabilirler.

 • 10 – 12 Yaş arası; anlama yeteneği gelişmiştir.Güç ve taktik gerektiren voleybol, basketbol gibi sporlarla, uzakdoğu sporlarına başlayabilirler.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net