22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.868 ziyaret.
25 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

GEREDELİLER ÖRGÜTLENİYOR80 li yıllarda Gerede'de, Gerede için eğitimli beyin gücü ile gelişmede birliktelik sağlamak için kurulan derneklerden birisi YÖDER'di.  Öncelikle Yükseköğrenimlileri veya öğrenim yapmakta olan Geredelileri bir araya getirmeyi planlayan dernek, zamanla toplumun diğer kesimlerinin de dernek mahallinden faydalanmaları isteği ile karşılaşmıştı.  Aslında tüm Geredelilerin katılımı faaliyetlerin artmasını sağlayacak bir etkendi, ama bu derneğin sadece tv seyredilip, oyun oynanan, dedikodu yapılıp boş vakit geçirilecek bir mekân olmaması düşüncesini zedelemekteydi. Nitekim maalesef bizim müzmin hastalığımız olan siyasi dedikodular ve kahvehane alışkanlıkları da ön plana çıktığında katılım çok azalmış, yaşatılması için gösterilen tüm gayretlere rağmen, bir süre sonra dernek kapanmıştı. Bu çok iyi niyetle başlamış ama tamamlanamayan bir girişimdi.

90' lı yıllarda bilhassa Ankara'da yaşayan ve çoğunluğu bürokrat, eğitimci ve bazı iş adamı Geredeliler ve Gerede'deki mahalli yöneticiler bir araya gelerek GERKAV adı ile bir vakıf oluşturdular. Bu vakıf Gerede için ciddi anlamda çok önemli görevleri üstlenmektedir. Nitekim kuruluşundan itibaren hem beyin gücünü hem de maddi gücü harekete geçirerek Ankara, İstanbul ve Gerede'de ekonomik, sosyal kültürel çalışmaları gerçekleştirmiş, yükseköğrenim yapan Geredeli öğrencilere burs imkânı sağlamıştır. Vakıf, halen bu amacı doğrultusunda çalışmalarını, bilhassa burs alan öğrenci sayısını artırarak Gerede'nin gelişimine katkıda bulunmayı devam ettiriyor.

Ankara dışında, İstanbul ve hemşerilerimizin yoğun bulunduğu İzmit'te de hemşeri derneklerimiz Geredelileri bir araya getirmeye devam ediyorlar. Bu derneklerin varlıkları ve faaliyetleri de Geredeliler için önemli bir yer tutuyor.

Bolu merkezde ise bir hayal kırıklığı yaşanmıştı. 2000 li yıllarda Bolu'da kurulan Geredeliler Derneği, amaçlanan birlikteliği sağlayamadan kayboldu, ama günümüzde Ankara'da Bolu Merkez ve İlçe Dernekleri BOLU FEDERASYONU altında çok daha geniş bir birliktelik oluşturdular.

2015 yılında ise Ankara'daki Geredeliler Gerede Kültür Sosyal ve Yardımlaşma Derneği' ni kurarak, tüm Geredelilerin bir araya gelmesini ve güçlerini birleştirmelerini hedeflediler. Dernek kurulduğu andan itibaren, Ankara öncelikli olmak üzere uyguladığı faaliyetlerle Geredelileri bir araya getirmeye başladı. 2015 Ramazan'ındaki iftar programı bu güne kadar gerçekleştirilen en kalabalık katılımlı faaliyet olarak ortaya çıktı. Hiçbir ayırımın imkân bulmadığı bu birliktelik Geredelilerin gururu olmuştu.

Dernek yönetimi şimdi "GEREDEM" dergisi ile yazılı olarak Geredelilere ulaşıyor. Faaliyetlerini, Geredeli hemşerilerimizin görüş ve fikirlerini, eli kalem tutanların yazdıklarını Geredelilere ve diğer okurlara yansıtmaya başlıyor. Bu imkânın sağlanacağı dergide belki de ilerde memlekete yön verecek fikirler devşirilecektir.

Günümüzde toplumu yönlendirme ve destekte Sivil Toplum Örgütlerinin etkisi kanıksanamayacak şekildedir. Temennim, memleketimize hizmetlerin getirilmesinde rol alacak olan bu tür çalışmalarda her şeyi sadece yönetimin yapmasını bekleme hastalığından kurtulmak düşüncesiyle, Geredelilerin siyasi düşünce ve kişisel menfaatler dışında, sadece Gerede için, bizden sonraki nesillerin refahı için bu birlikteliği desteklemeleridir.

Düzenleme Mayıs 2016DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net