22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.747 ziyaret.
12 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

ÇOCUKLARIN RUH HALLERİÇocuklarımızın gelişimi bedensel, ruhsal, bilişsel ve toplumsal olarak değerlendirmekteyiz. Her bir gelişim tek başına değerlendirildiği gibi, birbirlerini de etkiledikleri göz ardı edilmemelidir. Örneğin yeni yürümeye başlayan bebek, bedensel bir gelişim göstermektedir, bu aynı zamanda birey olarak ayrışmanın göstergesidir ki, ruhsal gelişiminin de bir kilometre taşıdır. Birey olarak hareket etme yetisi kazanan çocuk, bilişsel anlamda merak dürtüsüyle yeni, yeni kurcalamalar, keşifler ile toplumsal anlamda kendine güven kazanacaktır.

 

Çocuklar çok sade bir gelişim gösterirler, bu gelişim sırasında ebeveynlerin istemedikleri davranışları da sergileyebilirler, ancak unutulmamalıdır ki,  ebeveynin bazı davranışlarından çocukların hoşlanması da beklenemez. Burada ebeveynin otorite olması yapılan yanlışın sorgulanmasının önüne geçmektedir. Üç kaşık yemekten sonra yemeyeceğini belirten çocuk, dördüncü kaşık için zorlandığında inatla ağzını kapatıyorsa, inatçı olan kimdir? Neden üç kaşıkla doyma hakkını kullanan çocuk haksız şekilde, inatçı olarak adlandırılırken, ebeveyn kendi davranışını sorgulama gereği bile duymamaktadır?

 

Çocukların benliklerinin gelişimi ile birlikte isteklerine ulaşabilmek için gelişen huylarından birisi de tutturmadır ve sürekli tutturarak yöntemin geçerliliğini test ederler. Tutturduğunda isteği yerine getirilen çocuklarda ise bu davranış yerleşecektir.

 

Çocuklar sürekli büyüyüp, gelişirken, ebeveynler de onların büyüdüğünü hissettirmelidir. Tek başına yapabileceği işlerde yüreklendirmeler, önemli olduklarını hissettirerek, dikkat çekici istenmeyen davranışların da önüne geçecektir.

 

Her istediği sınırsız bir şekilde yerine getirilen çocuklar, özgürlük sınırlarının yeterince belirgin olmaması, bu çocukların gelecekte çok ciddi ruhsal sorunlarla baş etmek zorunda kalacaklarının bir göstergesidir.

 

Çocuk davranışlarının bilinçlenmesi için başarılarında, ödüllendirilmeli, olumsuz davranışlarında ise yoksun bırakarak farkında olmasını sağlamak gerekir.

 

Çocuklar, ilk 6 yaştaki öğretilerle, erişkin davranış özelliklerinin % 99' una sahip olmaktadır. Bu yüzden özellikle anne, baba davranışlarının tutarlı olması, çocuğun davranışlarında da sapmaları önleyecektir.

 

Sağlıklı çocukluk dönemi geçiren çocuklar, kişilere ve haklara saygılı, sorumluluklarını bilen, özgüveni olan, özgür düşünceye sahip bireyler olacaklardır.

 

 

 

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net