28 Eylül 2020 Pazartesi
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.721.121 ziyaret.
17 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

BUGÜN 23 NİSANÖnce ülkemiz, daha sonra da dünya çocuklarını  heyecanlandıran bu önemli günün anlamını her çocuk çok iyi öğrenmelidir.

Bugün sadece bir bayram günü değil, varoluşun ilanıdır. Mustafa Kemal Atatürk ve yurtsever arkadaşlarının önderliğinde yurdumuz düşmandan temizlenmiş, bu uğurda şehitler verilmiş, Kurtuluş Savaşı kazanılmış, Türkiye Büyük Millet Meclisi' nin açılışı 23 Nisan 1920 olarak ilan edilmiştir. 23 Nisan 1921 tarihinde ise kanunlaşarak Türkiye' nin ilk ulusal bayramı olarak kabul edilmiştir.

 

Türkiye Cumhuriyeti' nin önemli kilometre taşlarından birisi de saltanatın kaldırıldığı 1 Kasım 1922 tarihidir ve Hakimiyet-i Milliye Bayramı ( Ulusal Egemenlik Bayramı) olarak kutlanmaya başlanmıştır. Daha sonraki yıllarda her iki bayram günü, TBMM'nin açılış günü olan 23 Nisan tarihinde kutlanmış, 1935 yılında bayramlar ve tatil günleri ile ilgili kanun düzenlemesiyle 23 Nisan Milli Bayramı' nın adı, Milli Hakimiyet Bayramı olarak değiştirilmiştir.

 

Neden Çocuk Bayramı?

 

Himaye- i Etfal  Cemiyeti (Çocuk Esirgeme Kurumu), vatan uğruna şehit ve gazi olan vatan evlatlarının çocukları ve bütün ihtiyaç sahibi çocuklara yardım amaçlı pullar bastırarak, 23 Nisan 1923 tarihinde satmaya başlanmıştır.

1927 Yılında Türkiye Cumhuriyeti' nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal, çocukların geleceğine kaynak oluşturmak, çocuklara neşeli bir gün geçirtmek amaçlı etkinlikler için araçlarını çocuklara tahsis etmiş, Cumhurbaşkanlığı Bandosu' nun konser vermesini sağlamış ve o yıldan sonra ''Çocuk Bayramı'' olarak kutlanmasını isteyerek, bayramı dünyada bir ilk olarak çocuklara armağan etmiştir. 1929 Yılında ise 23-30 Nisan tarihleri arası Çocuk Haftası olarak kutlanmaya başlanmıştır.

1979 yılında UNESCO, Atatürk' ün doğumunun 100. Yılına rastlayan 1981 yılının, dünyada ''Atatürk' ü Anma Yılı'' ilan edilmesi için toplanmış ve aynı toplantıda 1979 yılının Dünya Çocuk Yılı olmasının da kararını alarak başlangıç gününü de 23 Nisan olarak belirlenmiştir.

 

Sizlere kronolojik olarak özetlediğim 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, sömürgecilik ve emperyalizme karşı Kurtuluş Savaşı' nı başlatan, insan haklarına saygılı, insanlar arasında hiçbir renk, din, ırk ayrımı gözetmeyen eşsiz devlet adamı, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti' nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk' ün geleceğimiz olan çocuklara mirasıdır, kutlu olsun.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net