13 Ağustos 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.658.052 ziyaret.
14 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

YAĞMUR KUŞLARIÇoğu zaman çevremizde olan güzelliklerin farkında bile olamıyoruz.  Duyduğumda çok etkilendiğim, ve de çok taktir ettiğim bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum, bu sayede bir hastalığa da dikkat çekmiş olacağım.

 

Bildiğiniz gibi, doktorlar müzik, şiir, edebiyat yani sanata ilgilidirler, Dr. Beril Koparal ' da böyle birisi. Başarılı iş yaşamının yanı sıra, Yağmur Kuşları isimli 4. şiir kitabını da yayınlayarak, kitabın tüm gelirini ''Kistik Fibrozis Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği' ne (KİFDER)'' bağışladı. Yağmur Kuşları' na sahip olmak isterseniz KİFDER' in hesabına gönlünüzden kopan tutarı yatırarak, dekontu Dr. Beril Koparal' a mesajla iletmeniz yeterli. (KİFDER IBAN: TR56 0001 2001 2090 0012 1000 04, Dr. Beril Koparal' a ise sosyal medyadan ulaşabilirsiniz.)

 

Kistik Fibrozis nedir?

 

Başta solunum sistemi, sindirim sistemi olmak üzere birden çok sistemi ve yaşamı etkileyen genetik geçişli kalıtsal bir hastalık olup, ülkemizde üç binde, bir görülme sıklığı rapor edilmektedir. Çocuk ve genç erişkinlerde görülür.

Sık tekrarlayan bronşiyolit, dirençli astım, zatürre, tekrarlayan öksürük gibi solunum yolu hastalıkları ile karekterize olan kistik fibrozis hastalarında başta balgam olmak üzere tüm salgılar oldukça koyu kıvamlı ve yapışkan özelliktedir. Salgıların akışkanlığının az olması nedeniyle solunum yolları sık sık enfeksiyonlara maruz kalmaktadır.

Kistik Fibrozis hastalığında, akciğerler dışında, pankreas, karaciğer ve safra kesesi de etkilenen organlardandır. Bu organların yanı sıra ikincil olarak, kalp, böbrekler, genital sistem, deri, kulak, burun, boğaz, göz yaşı, tükrük bezleri de etkilenmekte, yağ emiliminin bozulması ile yağda eriyen vitaminlerin eksikliği, büyüme, gelişme geriliği de görülmektedir.

 

Erken teşhis olası mıdır?

 

Bilindiği üzere, ülkemizde doğumdan sonra topuktan kan alarak tarama testleri yapılmakta, bazı hastalıklar önceden saptanabilmektedir. 1 Ocak 2015 tarihinden bu yana kistik fibrozis hastalığı da tarama kapsamına alınmıştır. Ancak bu testin bir tarama testi olduğunu unutmamak gerekir, pozitif sonuç çıkması durumunda ikinci kan örneği alınır, tekrar pozitif  değerle karşılaşılırsa, daha detaylı testler yapılarak kesin tanı konulması gerekmektedir.

Ayrıca, bebeğinizi öptüğünüzde terini tuzlu hissediyorsanız dikkatli olmanızda fayda vardır, hatta bazen terinde tuz kristalleri bile görülebilir.

Tanı için  koluna takılan cihaz yardımı ile ter toplanarak, tuz miktarı ölçülür ve ter testi, kistik fibrosis için çok değerli bir testtir.

 

Tedavisi var mı?

 

Enfeksiyon, enzim ve vitamin tedavileri çok önemlidir. Ancak ilaçlar kadar önemli olan solunum fizyoterapisidir. Bu yüzden hastalık çok yönlü olup, çocuk ve ailenin zorlu sürecidir ve aileler KİFDER' i kurarak birbirlerine destek oldukları gibi, toplumda farkındalık da yaratmaktadır.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net