24 Eylül 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.716.802 ziyaret.
18 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

BİRi ve BİRİyilik te, kötülük te birle başlar.

Her yeni doğan iyilik üzerine doğar. Ama sonra çevre onu iyilikten alıkoyup kötülüğe yönlendirebilir.

Şehir içinde yoğun trafiğin yaşandığı bir yolda, kırmızı ışık araçlara yandığında, yayalar yaya geçidinde karşıya geçmeye başlarlar. İçlerinden birisi yürüme problemi nedeniyle yürüteç desteği ile karşıya geçmeye çalışırken, elinde taşıdığı poşetin içindeki elmalar yola dökülür. Adam elmaları toplayacak güce ve zamana sahip değildir. Çaresiz elmaları alamadan karşıya geçmek zorundadır. Şehrin stresi yüzlerinden okunan sürücüler, sabırsızlıkla onun geçmesini beklemektedirler. Aslında bir dakika olan, ama çok uzun sürdüğü düşünülen bu anda elmalar yolda dağılırken yaya hala karşıya geçmeye çalışmaktadır. Nihayet bir sürücü kemerini çözer, aracından iner ve elmaları toplamaya başlar. Onu gören diğer sürücüler de araçlarından iner, yardıma koşarlar.

"Biri, bir iyilik"  görevini yapmıştır.

Metruk evler görürsünüz. Önceleri camları sağlamdır. Sonra muzip bir çocuk bir taş atıp, bir cam kırar. Sonra muzipler artar ve diğer camlar da kırılmaya devam eder.

"Biri, saf muziplikle bir zarara"  sebep olmuştur.

Geredespor- Kıbrısçıkspor futbol maçını seyrediyoruz. Güzel bir hava ve her iki takımın taraftarları tribünlerde tezahürat yapıyorlar. Başlangıçta tezahüratlar olağan ahlaki seviyede.  Sonra ne oluyorsa oluyor, taraftarın biri bu güzel havaya sinli kaflı kelimeler savuruyor. Bir süre sonra karşı taraftarın sabır taşı çatlıyor ve karşılıklı atışmalar el kol hareketlerine, sonra şiddete dönüşmek üzereyken, güvenlik güçleri o biri susturup, seyiri sükûnete kavuşturuyor, ama başlangıçtaki neşeli hava artık tatsız tuzsuzdur.

"Biri, ne yaptığını bilmez bir kötülükle"  insanları bir anda birbirine kızgın hale getirmiştir.

Toplumda her şey iyiye doğru gitmektedir. Yöneticiler hak ve adalet için,  menfaat fırsatçılarına rağmen milletin refahı için çalışmaktadırlar. İnsanlar sağlıklı ve mutlu olma yoluna girmek üzeredir. Fakat bir gün, insan beyinlerinden birinde bir arıza çıkar. Yıllar önce kana giren bir virüs küllerin altından sıyrılmış, fitne saçmaya başlamıştır. İnsanları kendi hainliğine kurban için, kinle yönlendirip, ellerine silah vererek birbirlerini öldürmelerini sağlamaktadır.

"Biri, bir fitne ve ihanet " eylemindedir ve sonra kandırıp kullandıklarını da yok edecektir.

Lakin fitne ve ihanet çemberi kuran birilerinin emellerine, geçmişi bilen, geleceği gören iyilik sahipleri dur demektedir. Yani "kötülük sahipleri" istemese de Yaratan iyiliği tamamlayacaktır.  

Her şey "BİR" le başlar. Kötülük te iyilik te.

Her an "BİR İYİLİK" başlatanlardan olmamız dileği ile…

06 Nisan 2016

               DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net