20 Eylül 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.735 ziyaret.
16 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

40 Günde Amerika -16-Kırkıncı gün - Memlekete dönüşte Chicago

Chicago, Michigan gölü kıyısında, Amerika'nın sanayi, ticaret ve turizm merkezi olan büyük şehirlerinden birisi. Mimarların sanatlarını görsel güzelliklerle icra ettikleri şehir olarak ta biliniyormuş. Çeşitli müzeleri ile dünyanın en büyük fıskiyeli havuzu bulunan Millennium Park'ta ayna gibi parlayan yansımasında turistlerin bol bol fotoğraf çektikleri dev bir fasulyeye benzeyen Bean (Fasulye) adlı bir yapı herkesi kendisine çekiyor. Chicago'yu yüksekten izleyebileceğimiz cam balkona çıkma fırsatımız olmasa da Amerika deniz ve kara sularında yaşayan tüm canlıların tabii ortamlarıyla sergilendiği Akvaryum çok ilginç ve Chicago'nun gece görüntüsü çok güzeldi.

Akşamüstü Chicago'nun meşhur taksilerinden biriyle kalabalık trafikte dura kalka aracımızı park ettiğimiz yere ulaşıp, hava alanına doğru hareket ettik.

Son durağımız yemek ve dinlenmek düşüncesiyle gittiğimiz, hava alanı yakınındaki, 2013 yılında açılmış Türk-Amerikan Derneği Kültür Merkezi idi. Burada güzel bir sürprizle karşılaştık. Urfa ve Safranbolu'nun tanıtım ve birliktelik faaliyeti vardı ve onca kalabalıkta stantlardaki Türklerin ilgi ve ikramı çok güzeldi. En güzeli de merkezin önündeki direkte bayrağımızın dalgalanmasıydı.

Kırk günlük gezimizde Aydınlı Mehmet Bey, eşi ve Ohio'da doktora yapan oğlu Süleyman'la,  hemşerimiz Fatihlerle ve diğer Türklerle güzel anılar paylaştık. Memleketten uzakta yaşanan dostlukların ayrı bir değeri var. Bir markette Ahıska Türk'ü olduğunu öğrendiğim görevlinin, "Güle güle gidin, yine bekleriz." diye bizi dilimizle uğurlamasında bile samimi bir sıcaklık duymuştum.  Tüm dostlukların, birlikteliklerin devamını, hepsinin her daim sağlık ve mutluluk içinde olmalarını dilerim.

Kırkıncı gün sonunda hareket saati geldi ve Allah'a ve birbirlerine emanet evlatlarımızla yeniden hep birlikte olma arzusu ile vedalaşarak, uçan kuşla memleketimize doğru kanatlandık.

……………………………………………………..

Niçin yazdım?

Yollar, alışveriş merkezleri ve benzeri tüketim yerlerinin yanında, çok büyük modern teknikli çiftlikler ve ekim alanları, mikro teknolojiden ağır sanayiye, uzay sanayisi dâhil aklınıza gelen her türlü teknolojik gelişmenin varlığı ve yeraltı, yerüstü doğal zenginlikleri bu tüketimi doyuracak üretimle kolaylıkla sağlanmakta, ekonomik krizlere de kolay çare bulunmaktadır. Bir yandan da geçmişte dünyanın insan gücü ve zenginlikleri ile beslenen Amerika, bu gücünü hala devam ettiriyor. Dünya devletleri Amerika etkisini her yerde hissediyorlar. Bütün bunları nasıl elde ediyor? Bu eyaletler birliğinin çok iyi tahlil edilmesi gerekiyor.

Şimdi bizde de geniş oto yollar, yollara sığmayacak kadar çok arabalar, gösterişli dev binalar ve AVM ler var. Peki, bu sınırsız tüketimimize üretimimiz nedir? Henüz yüz küsur yıldır devlet olmuş bir topluluk bizden elli yıl ileride yaşarken, bin yıllık tarihimizde medeniyetlere öncülük edip, cihan hâkimiyeti yaşamamıza rağmen, geçmişi yok saymamızı isteyenlerce uyutulduğumuz uykudan son on beş yirmi yıla kadar neden uyanamadık? Bu da çok iyi tahlil edilmelidir.

"Uyuyan milletler ya ölür, ya da köle olarak uyanır. M.K.A."

Yeniden dirilip, medeniyetlere yön veren bir millet olarak yaşamak dileği ile…DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net