19 Eylül 2020 Cumartesi
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.033 ziyaret.
10 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

40 Günde Amerika -15-Niagara Şelalesi

New York  Eyaletinde  Niagara Falls'ta  ve  Kanada'nın Ontario şehirleri arasında Erie gölüne, Niagara Falls tarafında üç bölümden dökülen, Niagara nehrinin oluşturduğu görsel olduğu kadar,  miktarı ve hızı ile ürkütücü güzellikte, mutlaka görülmesi gerekeli bir yer diyebilirim. Karada ve gemi gezisinde görsel bir şölen içinde olduğunuzu hissediyorsunuz.  Gölün bir diğer özelliği Amerika - Kanada sınırı olması ve her iki ülke vatandaşlarına üzerindeki Rainbow köprüsünden vizesiz  yaya geçiş olması.

New York

Türklerin en fazla olduğu yerlerden biri olan New Jersey'den geçerek ulaştığımız New York kalabalık bir gökdelenler şehri. Buranın en bilinen yeri ise dünya ticaretinin yaşandığı Manhattan ve Times Square Meydanı. Şehir merkezindeki dev parkı ise görmek nasip olmadı.

Öğle sonu başlayan gezimizi Times Squar'de gece yarısına doğru tamamladık. Meydanı çevreleyen binalarda her türlü görsel reklam, dev ışıklandırma ve panolarla yansıtılırken, gösteri gurupları becerilerini caddelerde uyguluyorlar. New York'un kalbi olan burada her türlü insanı görebilirsiniz. Meydandaki basamaklı taraçadan ışık gösterilerini izlerken, New York'un meşhur ruhsatlı sokak yemekçilerinden aldığınız yemek paketini açıp yiyebilirsiniz. "Helal yemek" yazılı büfesinde Arap usulü safranlı pilav üstüne kavrulup doğranmış kırmızı ve beyaz etle o an hazırladığı lezzet ve tadı çok nefis yemeği bizlere sunan Mısırlı genç Mahmut'la sıcak bir sohbet yaşadık. Türk olduğumuzu söyleyince heyecanla "Recep Tayyip Erdoğan" demesi görülmeye değerdi.

İlk Göçmenler  - Elis Adası

Gezimizin ikinci gününde bir gemi ile gittiğimiz Elis adasındaydık. Bu adadaki büyük binada 1700' lü yıllarda Avrupa ve diğer yerlerden gemilerle gelen göçmenler seçilerek Amerika'ya yerleştirilmişler. İlk yerleşim yerlerinin, Kızılderililerle olan ilişkilerinin, kölelik ve iç savaş dönemlerinin görsel olarak sergilendiği müze, görülmesi gereken ilginç tarihi bir bina. Sergilenen birçok çeşitli eski paralar içinde bir adet Osmanlı parası da gördüm. Yenidünyaya gitmeyen, ama Amerika'dan vergi alan tek devletin Osmanlı Devleti olduğunun kayıtlı olduğu anlaşmanın  A.B.D. Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi Arşivinde olduğunu bir araştırmamda öğrenmiştim.  http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=408205 (Bilgi Kaynağı : Osmanlı – Amerika İlişkileri; İrfan Sapmaz)

Özgürlük Anıtı –Liberty Adası

Elis adasından sonra Amerika'nın simgesi olan Özgürlük Anıtı'nın bulunduğu Liberty Adasına geçtik. Burada da anıt alanın etrafında gezi ve müze yerleri var. Özgürlük anıtını, adadan Manhattan'ı ve ikiz kuleler yerine yapılmış dev binayı görüntüleyebilirsiniz. Heykele kontenjan dolduğu için çıkamadık. Hemen her yerde gördüğüm Japonlar, Koreliler, Çinliler ve diğer uzak doğulular, Hintliler burada da kalabalıklar. Onları Ruslar, Almanlar, ve diğer Avrupalılar takip ediyor. Anıtı yapan Fransız heykeltıraşın mum heykeli ile orijinal çizimlerinin sergilendiği bölüm de ilgi çekiyor. Sağ elinde bir meşale sol elinde Özgürlük Beyannamesi bulunan heykeli, Fransa Amerika'ya hediye etmiş ve sanki Amerika'ya "Özgürlüğünüzü biz verdik." Mesajı vermişler.

Devam edecek…DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net