20 Eylül 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.744 ziyaret.
19 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

40 Günde Amerika -14-Amişler

İlgimi çeken topluluklardan biri Amişler ismi verilen guruptu. Bu insanlar şekil ve kendi mahallerindeki yaşantıları ile çok ilginç bir hayat tarzı sürüyorlar. Araştırmamda bu topluluğun Almanya İsviçre ve Avusturya'dan gelip Amerika'ya yerleşen katı kurallı Hristiyan bir topluluk olduğunu öğrendim.

Genelde şehir dışında oluşturdukları tamamen doğal bir ortamda, eski tarzda ve teknolojiden uzak bir hayat sürüyorlar. Evlerinde telefon dahil hiçbir teknolojiyi kullanmıyorlar. Ulaşım aracı olarak küçük at arabalarını kullanıyorlar. Giysileri 1600 -1700'lü yılları yansıtıyor. Kadınların başlarında kendilerine has bir başlık veya şapka var.  Erkeklerin hemen hepsi bıyıksız ve büyük sakallı. Yani karşıdan gördüğünüzde bizde de rastlanan kılıktalar. Dinlerine çok bağlılar. Kendi toplumlarının dışında evlenmiyorlar, İlk okuldan sonra çocuklarını okullara göndermiyor, eğitimlerini kendileri sağlıyorlarmış.

Evlerinin, ailelerinin ihtiyaçlarını tarım, hayvancılık yaparak temin ediyorlar. Amişlerin ürettiği yayık Tereyağı tıpkı bizim Gerede tereyağımızın tad ve lezzetinde ve oldukça değerli. Pastörize süt ve ürünleri dışında çiğ süt satışının yasak olduğu Ohio'da Amişler mahallelerine, evlerine girilmesine henüz yeni müsaade etmeye başlayıp, ürettikleri ürünleri evlerinde satmaya başlamışlar. Fotoğraflarının çekilmesine izin vermiyorlar.  Mahallerinde bu şekilde yaşarken, çalıştıkları işyerlerinin teknolojik araç ve gereçlerini kullanabiliyorlar.

Alış- Veriş yerleri

Fiyatların sık değişmediği Amerika'da tüketim çılgınlığının Kara Cuma denilen günde birçok ürünün fiyatlarının yok pahasına düştüğü bir zamanda had safhaya ulaştığını, mağazalardaki izdihamları, ürünü paylaşamayanların kavgalarını Televizyonda izlemekteyiz. Alışveriş çılgınlarının dışında her şey sadece ihtiyacı kadar alınmakta ise de indirim günlerinde tam bir tüketim çılgınlığı yaşandığı biliniyor.

Alış veriş merkezleri çok katlı AVM ler olmayıp, çok geniş bir alana yayılmış tek katlı büyük binalarda satılan ürüne bağlı olarak kendi aralarında gruplaşmışlar. Bizdeki gibi ucuz Halk Pazarları gibi alış veriş yerleri, yiyecek ve giyimden mobilyaya, süs eşyalarına, parfümeri ve ilaçlara, elektronikten sıhhi tesisata kadar her şey bulabileceğiniz çok büyük iş yerleri de yaygın.

Amerika'ya her çeşit tohum, et ve sucuk, sosis gibi et ürünlerinin girişi yasak. Zaten bilhassa Arap marketlerinde et ve Türk malı tanıdık birçok ürünü, diğer marketlerdeki et reyonlarında helal damgalı etleri bulabilirsiniz. Ürünlerin tamamı ambalajlı. Tadı bizim ekmeğimize benzeyen İtalyan beyaz ekmekleri, kepekli ve tam buğday ekmekleri bulabilirsiniz. Hiç görmediğim tropikal meyvelerle birlikte her çeşit meyve ve sebze çok bol miktarda, ama bize oranla çok pahalı. Tabi ucuz olanlar da var Mesela bir kilogram et bizim paramızla on beş lira, Muz 60-70 sent (1- 2 TL gibi).

 Ayaküstü yeme alışkanlığı yaygın olan Amerika'da bilhassa düşük gelirli Zenci Amerikalıların çoğunluğu çok iri yapılı ve çok şişmanlar. Bununla beraber Hint, İtalyan, Çin gibi gastronomi kültürüne dayalı yeme içme yerleri de orta halli ve yüksek gelirlilerin tercih ettiği yerler. Yer yer Arap ve Türk lokantaları da karşınıza çıkabiliyor.  Et ürünlerinden kaçınmanızda fayda var, hatta Türk lokantası olsa bile.

Devam edecek.

......................

Değerli okurlarım, milletimizin birlik ve dirliğine kasteden terörü lanetliyor, maşasının, işbirlikçisinin, yerlisinin, yabancısının, akıl tutulmasından kurtulmalarını, bizi yıkamayacaklarını hatırlatıyor, ölenlerimize rahmet, yaralılarımıza acil şifa diliyorum. K. ÜnlüolDİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net