9 Ağustos 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.651.369 ziyaret.
37 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

DÜNYA KULAK VE İŞİTME GÜNÜNÜN ARDINDANDünya çapında yaklaşık 32 milyon çocuğun işitme kaybı yaşadığını biliyor musunuz? Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) konuya dikkat çekmek için yayınladığı yeni raporunda, çocukluk dönemi işitme kayıplarının  % 60 oranında  önlenebilir olduğunu ortaya koymaktadır. İşitme kaybı yaşayan çocukların çoğunluğu ise düşük ve orta gelir düzeyinde olan ülkelerde karşımıza çıkmaktadır.Çocuklarda işitme kayıplarını nekadar erken teşhis ve tedavi edersek bir engeli daha ortadan kaldırma şansımız olacaktır. Çocuklarda işitme, dili öğrenme, konuşma, okul başarısı ve sosyal iletişimi sağlar, işitme kaybı ise eğitim ve sosyal bütünleşmenin önüne set çekecektir.

Çocukluk dönemi işitme kayıplarının birçoğu önlenebilir.

-          % 31 Enfeksiyon kaynaklı olanlar, örneğin; kızamık, kızamıkcık, kabakulak, menenjit, kulak enfeksiyonları.

-          % 17 Doğumla ilişkili olanlar, örneğin; doğum komplikasyonları, premature doğum, düşük doğum ağırlığı ile doğum, yenidoğan sarılığı, doğumsal enfeksiyonlar.

-          % 4 Ototoksik ilaçlar, anne adaylarının hamilelik sürecinde bilmeden kullandıkları kulak için toksik olan ilaçlar.

-          % 8 Diğer, bu grupta doğumsal, ancak genetik özelliği olmayan malformasyonlar ve anneye ait nedenler.

Görüldüğü gibi aşıların eksiksiz yapılması bile çocukluk dönemi işitme kayıplarının yaklaşık üçte birini engellemeye yetmektedir. Bunun dışında ,biz sağlık profesyonellerinin uygulayacağı tarama programları, tedavi yöntemleri ve işitme cihazlarının kullanılması ile,  engellerden arınmış çocuklarımızın sayısı hızla artacaktır.

Niçin erken teşhis çok önemli?

 Bebeklik döneminde etrafla iletişimin sağlandığı temel duyudur, işitme olacak ki bebek etrafında olanların farkına varsın, dili öğrensin, anne, babayla ve daha sonra çevre ile iletişime geçsin. Sağlığın tanımında her zaman dikkat çektiğimiz gibi, bedensel, ruhsal ve sosyal yönden tam iyilik halini yakalayabilmemiz için işitme kaybının erken dönemde, özellikle iki yaştan önce belirlenmesi büyük önem kazanmaktadır.

Sağlıklı ve kontrollü hamilelik, sağlıklı doğum, doğum sonrası işitme testinin yapılması, zamanında ve eksiksiz aşılama programlarının takibi, toplumun farkında olması sayesinde bahsettiğimiz % 60 önlenebilir kabul edilen engeli kaldırmış olacağız.

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net