19 Eylül 2020 Cumartesi
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.724 ziyaret.
12 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

40 Günde Amerika -13-Akron İslamik Kültür merkezinde Cuma

Cleveland'ın hemen güneyindeki Akron'da Cuma namazına gittiğimiz Islamic Society Of Akron And Kent (ISAK) Camii oldukça geniş bir alana yerleşmiş. Cami ve çeşitli faaliyetler yapılan bitişik külliye binası modern tarzda yapılmış. Kalabalık cemaatli Caminin minaresi var, ama ezanı sesi dışarıya verilemiyormuş.

Hutbe 13.30 dan itibaren yarım saat sürüyor. Farzdan hemen sonra külliyenin yapacağı faaliyetler anons ediliyor. Sonra isteyen sünnet kılıyor. Namaz kıldıracak, hutbe okuyacak kişiyi cemaat kendi aralarından seçiyormuş. İki Cuma dinlediğim imam Akron'da bir üniversitede Filistinli bir Matematik öğretmeni imiş. Düzgün takım elbisesi ile etkili konferans tarzı hutbesini dinlediğim, Türkleri çok sevdiğini öğrendiğim hoca, cami çıkışı tesadüfen karşılaştığımızda, kendisine sorduğum yere nazikçe beni götürüp göstermişti. Hutbede İslam kardeşliğini, İslam âlemindeki ayrılık ve düşmanlığı birlik ve beraberliğin önemini vurgulamıştı. Bir başka Cuma'da başka bir öğretim üyesi hoca da aynı konuya değinmişti.

İngilizce olan hutbe zenci, beyaz, Arap, Asyalı, Afrikalı ve benzeri çeşitli ırk ve millete mensup Müslüman cemaat tarafından ilgi ile dinleniyor. Benzer bir hutbeye daha önceki bölümlerde bahsettiğim İsveç gezimde de şahit olmuştum. Oradaki Türkmen imam hutbeyi Arapça, İngilizce, İsveççe, Kürtçe okumuştu. Her zaman Türkçe olarak bitirdiğini öğrendiğim hutbesini o gün bir buçuk saate uzadığı için Türkçe ile tamamlamamıştı. O da Müslümanların kardeşliğinden, birlikte olmalarının öneminden bahsetmişti.

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında bir Cuma'ya Aşağı Tekke'ye gitmiştim. Muhsin hoca cemaati ile cami ve çevresini örnek bir mekân haline getirmiş. Hutbede Muhsin hocayı dinlerken kendimi bir anda İsveç'teki mescitte, Amerika'daki camide buldum. O da Müslümanların durumunu gözler önüne serdi ve her şeyi şu çarpıcı cümleyle özetledi.  "Ölen de Allahu Ekber diyor, öldüren de Allahu Ekber diyor."

Her yerde aynı birlik duygusu ve birbirlerini öldürürken Allah'ü Ekber" diye bağıran Müslümanlar!!! Acaba Müslümanlar mı???

…………………………………….

Sosyal yaşantı

Ekonomik güce bağlı bir yaşam tarzının hâkim olduğu Amerika'da ferdi yaşam ön planda olmakla beraber, aileler özel gün ve kutlamalarda, hafta sonlarında ev veya piknik alanlarında birlikte olabiliyor. Genelde orman içinde göller veya gölcükler etrafında, geyik ve sincapların da yaşadığı birçok küçük, büyük tabii park, oturma yerleriyle, mangallarla piknik alanı olarak ta düzenlenmiş.

Ferdi yaşama rağmen insanların çoğu tanıdık olsun olmasın birbirleriyle gülümseyerek nazikçe selamlaşıyorlar. Kimse bir başkasının özel alanını rahatsız etmiyor ki bu alan bir kol boyu mesafesi içinde olabiliyor, bunu marketlerdeki ödeme kuyruğunda çok görüyorsunuz. Halkın büyük çoğunluğu yaşlılardan oluşuyor, ama onlar da hala dinç ve sağlıklı görünüyorlar. Yürüyüş parklarında, alışveriş yerlerinde yaşlıları veya evlerinin çevresinde köpeklerini gezdirenleri çok bol görüyorsunuz.

İntihar ve şiddet olayları duyulsa da, genelde refah içindeki Amerikalılar eğlence çılgınlıklarına rağmen hafta içi iş hayatlarında ciddi, düzenli, haklara ve çoğunluğu inançlara saygılı bu insanları toplumumuzla kıyasladığımda bazı sorulara cevaplar çaresiz kalıyor. Evet, biz haksızlığa karşı,  yardımsever ve insancıl olduğumuzu söyleriz, ama nedense bazen başkalarının haklarına saygıda hatalarımız olur. Hâlbuki bizim inancımız bize hep güzel ahlakı öğütlemez mi?

Devam edecekDİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net