23 Eylül 2020 Çarşamba
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.975 ziyaret.
18 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

40 Günde Amerika -12- "Kutsallara Saygı"

Bir panel izlemek için gittiğimiz Kent State Üniversitesi, Kent Şehrinde bir kampüs içinde yerleşik durumda. Üniversite tarafından organize edilen, "Kutsallara Saygı Mı, Sınırsız Özgürlük Mü?" konulu panelde konuşmacılar üç profesördü. Programı bir Türk doktora öğrencisi yönetmişti. Üniversite salonlarından birinde yapılan panel, üniversiteden bir hoca tarafından takdim edildikten sonra, Yahudi ve Müslüman Türk Profesörler kutsallara saygıyı savunmuşlar, Türk hoca Kur'an ve sünnetten atıflar yaparak İslam dininin kutsal özelliklerini anlatmış, Hristiyan Profesör ise tamamen özgürlükten söz etmiş, özgürlüğün kısıtlanamayacağını savunmuştu. Panel, dinleyicilerle karşılıklı konuşmalar, soru cevaplar şeklinde tamamlandı. Yaklaşık yüz elli izleyicinin olduğu salondakilerin bir kısmı Hristiyan hocanın talebeleri imiş. Panelde bu hocanın konuşmalarında yer yer anladıklarımdan ve Mustafa'nın bana kısa açıklamalarından sonra sorular sormayı düşünmüş ama oraya göre yetersiz İngilizceme hayıflanarak susmuştum. Panel sonunda bu hocayla aramızda ayaküstü bir diyalog geçti.  Mustafa beni tanıttığında bana Türkiye ile ilgili sorular sormaya başladı. Bolu'da yaşadığımı söyleyince daha önce İstanbul yolundan Ankara ve Akdeniz şehirlerine geçerken Bolu'yu gördüğünü ve beğendiğini, tabii güzelliklerini anlattı. İlahiyatçı Türk hoca da yaklaşık on beş yıldır burada üniversitelerde çalışmaktaymış. Derslerinde ve yazdığı kitaplarda İslam'ı anlatıyor, üniversite camiasında oldukça iyi tanınıyormuş. Son yazdığı "Müslüman İsa" kitabı Amerika'da büyük ilgi görmüş.

Kiliseler – Sinagoglar

Cleveland Kiliseler şehri olarak ta biliniyor. Her yerleşim yerinde birden fazla kilise var. Eskilerin dışında büyüklü küçüklü yeni yapılmış birçok kilise var. Yeni yerleşim yerlerine hemen bir kilise yapılıyormuş. Bazen bizde olduğu gibi cemaatleri çok olmayabiliyormuş. Mezhep ayrılıkları nedeniyle oluşan farklı kiliseler halk katkısıyla varlıklarını sürdürüyormuş. Dindarlar Pazar günü kilisedeki ayine ailecek katılıyorlarmış. Bilhassa Amişler denilen gurup dinlerine çok bağlılar. Gençlerin dinle ilgileri yok gibi

İbadet yerleri Sinagog olan Yahudiler her halleriyle toplumda hemen göze çarpıyorlar. Ana kucağındakinden en yaşlısına kadar kılık ve kıyafetleri Yahudi giyim ve yaşam tarzını yansıtıyor. Bebelerin bile başında Yahudi bere ve şapkaları var. Birbirlerine çok bağlı olan bu din mensuplarının sosyal ve siyasal yapı içinde etkin olduklarını biliniyor.

Mezarlıklar

Etrafı çevrili ve büyük giriş kapısı olan farklı din ve mezheplere ait mezarlıklar dışında, yerleşim yerleri aralarında, ormanlık alanlarda ve özel yerlerde de mezarlıklar görebilirsiniz. Mezarların bazıları bazen bizde de olduğu gibi büyük ve gösterişli, ama çoğunluğu toprak seviyesinde ve sadece mezar taşları var. Buralar da diğer yerler gibi çok bakımlı ve temiz. Öldüklerinde inançları gereği yakılmayı isteyenler yanında, mezar yerleri pahalı olduğu için gömülmeyip yakılanlar da oluyormuş.

Devam edecekDİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net