24 Eylül 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.716.771 ziyaret.
11 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

40 Günde Amerika -10-Okullar

Ohio'da okullar üç gurupta toplanıyor.

Birinci gurup devlet okullarını oluşturuyor. Anaokulundan, üniversite dâhil, yönetimi, öğretmenleri, giderleri eyalet tarafından karşılanıyor. Buralardaki eğitim seviyesi halkın ekonomik gücüne bağlı olarak değişiyor, ama genelde orta ve zengin kesim için iyi bir eğitim veriliyor.

İkinci gurubu çok daha yüksek geliri olanlar için açılmış özel okullar oluşturuyor. Bunlar genelde ticari kuruluşların okulları. Özel okullarda, yol ve yerleşim durumundaki sınıflamada olduğu gibi yüksek gelirli olanlar okuyabiliyor.  Bu okullardaki eğitim öğretimin, bir öğrenci için, yıllık ücreti 20 -30 bin dolardan başlayabiliyor ve üst öğrenim, mastır, doktora gibi akademik kariyer yapma imkânı çok daha yüksek.

Üçüncü gurup okulları ise devlet tarafından giderleri karşılanan özel müteşebbislerce açılan Charter School denilen okullar oluşturuyor. Bu müteşebbisler, varoş tabir ettiğimiz yerleşim alanlarındaki gibi çeşitli ırk ve gurupların oluşturduğu ve çoğunluğu zenci olan halka eğitim öğretim vermeye çalışıyor. Her yönüyle eğitimsiz, yoksul ve suç oranı yüksek kişilerin yaşadığı bu yerlerde, polisiye olaylar dışında hiçbir şeye karışmayan devlet, para vererek kişi veya kuruluşların okul açmalarını sağlıyor. Bazıları gönüllü veya dini siyasi amaçlı kuruluşlar olan bu müteşebbisler bu şartlar altında ve olumsuzlukların sürekli yaşandığı yerlerde eğitim öğretim vermeye çalışıyorlarmış. Buralarda çalışan öğretmenlerin taciz edilme, öldürülme riskleri her zaman çok yüksek. İlkokul öğrencisi bile beğenmediği bir öğretmeni öldürmeye teşebbüs edebiliyormuş. Amerika'da faaliyet yapan Türk okullarının bir kısmı da bu kategoride yer alıyormuş. 

Üçüncü gurup okullarda okuyan öğrencilerin Üniversitelere gitme oranı da sıfır denecek kadar az. Kent State üniversitesinde gördüğüm bazı zenci öğrencilerin zengin kesimden veya Amerika dışından olabileceklerini öğrenmiştim. Yani sayıları az, nadir bazı zenci guruplar hariç, Amerika'da hala bazı yerlerde zenci olmak bir nevi ikinci vatandaş olmak gibi bir şey. 

Okullar mahallin ekonomik düzeyine bağlı olarak da derecelendiriliyor. Fakir semtlerde eğitim öğretim düzeyi çok düşük. Buralardan üniversite eğitimi yapabilen yok gibi.  Orta halliler de çok fazla şanslı değiller, ama zengin semtlerin okulları her yönüyle iyi eğitim öğretim veriyor ve mutlaka üniversite eğitimine yönlendiriyorlarmış. Gelir seviyesi düşük zencilerin Üniversite eğitimi alamamaların en önemli sebebi bu olmalı. Karşımıza yine ne kadar vergi o kadar hizmet kavramı çıkıyor. Yani her yer günlük güneşlik değil ama başarı her yönüyle devlet ve ticari kuruluşlarca destekleniyor. Üniversitelerde başarılı çalışmalara devletin desteğinin yanında ticari şirketler tarafından da ödüllerle destek verilip, gelir getirecek olanlar bu şirketlerce alınıp dünya piyasasına büyük değerde satılıyormuş.

Cleveland şehir merkezindeki bir gezimizi fotoğraflarla kaydettiğim bir andaki konuşmalarımızı yanımızdan geçen dört kişilik guruptan birisi bize dönüp gülerek merhaba deyip selam vermişti.  Muhtemelen burada eğitim gören Türk öğrencilerdendi. Bilhassa son yıllarda devletimiz tarafından gönderilmiş çok miktarda yüksek lisans ve doktora öğrencisi var. Hatta bazı yerlerde kendinizi vatandaşlarınız arasında hissediyorsunuz.  Öğrenci gurupları içinde Hintliler, Pakistanlılar, Afgan, Arap ve uzak doğulular da var.

Devam edecek.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net