22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.906 ziyaret.
17 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

40 Günde Amerika -9-Ne kadar vergi o kadar hizmet.

Her eyaletin kendine ait mahalli yönetiminde halk tüm yöneticilerini kendisi seçiyor. Eyalet valilerinin seçiminde olduğu gibi şehirlerin ve bağlı yerleşim yerlerinin görevlilerini, yani Belediye başkanları, hâkimler, emniyet görevlileri, diğer Kamu görevlileri gibi tüm organize ve hizmet sektörleri mensupları belli süreler için bölge halkı tarafından belirleniyor. Bazı yol kenarlarında yönetime aday olanların büyük küçük bol bol reklam ve tanıtım afişlerini görmüştüm.

Evlerin bulundukları sokak veya mahallelere göre konumları var.

Genelde ormanlık alanlar içinde tabiatla iç içe, tabiata gizlenmiş görünümünde serpiştirilmiş gibi görünen evlerin önünden geçen yol yapısı o sokaktaki veya caddedeki halkın ekonomik yapısını gösteriyor. Yol şayet bakımlı değil yer yer tamir gerektiren bir şekildeyse, zemin bozuksa o bölgede yaşayanların gelirlerinin düşük olduğunu, daha bakımlı ve düzgünse biraz daha iyi gelirlilerin olduğunu, şayet çok bakımlı ve düzgünse orada yaşayanların gelir seviyelerinin yüksek olduğunu anlıyorsunuz. Zaten evlerin birbirine olan mesafesi büyüklükleri ve güzellikleri sınıf farkını da ortaya çıkarıyor. Zenginlerin evlerinin çok geniş alanlarda çok daha gösterişli, ama en fazla bir buçuk, iki katlı ve orman içine gizlenmiş görüyorsunuz.  Bu alanların dışında nadir görülen İki, üç veya en fazla dört katlı apartmanlarda ise genelde orta halliler, öğrenciler, göçmenler veya geçici süre bulunanlar kalıyorlarmış. Geniş caddelerin iki yanına sıralanmış evlerin arasında, yeşillikler içinde, park alanlarında, piknik yerlerinde yer yer tabii veya yapay gölcüklerde o bölgede yaşayanların zenginliklerini yansıtan fıskiyeler bulunuyor. Yine bence çok ilginç bir şey hemen her evin ön bahçesindeki direk veya duvarında Amerikan bayrağının olması. Biz de milli duygularımızı kabartan olaylarda bayraklarımızı takıyoruz, ama burada her zaman görüyorsunuz. Bu onların milliyetçiliklerinin bir göstergesi mi, yoksa büyüklük taslama işareti midir bilmiyorum.

Yıllarca önce topraklarından koparılan Kızılderililer bu yerleşim yerlerinin dışında, bazı yol kenarlarında küçük guruplar halinde tek katlı konutlarda kalıyorlar. Totem ve kendilerine has işaretlerinden Kızılderili yerleşim yeri olduğunu anlıyorsunuz. Aynı şekilde eyalet tarafından kimsesiz ve yoksullar için de prefabrik veya karavan evlerden oluşturulmuş bu tarz küçük yerleşim yerleri var. Buralar hiç te öyle diğerleri gibi güzel görünümlü ve bakımlı değil.  Kızılderililer Arizona gibi yerlerde ve az sayıları ile mahalli dans gösteri ekiplerine dönüşmüşler.

Zenginliğe bağlı üstünlüğü ortaya çıkaran eyalet içi yönetim, bu haliyle bir kast sistemi gibi. Sınıf farkının belirginliği yaşam alanlarında, eğitim alanlarında kendini gösteriyor. İnsani davranışta eşitliği söyleyen bu sistemde güç için mutlaka kusursuz ve acımasız bir çalışma hayatı gerekiyor.

Her büyük şehirde olduğu gibi buralarda da, bilhassa New York'ta ünlü mağazalar ve çok lüks mekanların dışında bilhassa dar, karanlık sokak aralarında, izbe yerlerde hatta pencere girintilerinde, çoğunluğu zenci ve yaşlı olan kimsesizleri görebilirsiniz. (Cleveland'da fazla görmedim) Bunlar uyuşturucudan sızmış kimseler de olabilir.  Dilenerek para isteyen görülmemekle birlikte, daha genç kişi veya guruplar caddelerde müzik, paradi, akrobasi gibi değişik gösteriler yaparak dikkati çekip, yardım istiyorlar. Şehir merkezinde soygun, yaralama, cinayet gibi eylemlere ismi kötüye çıkmış sokak veya mahalleler de var. Buralarda yaşayanların çoğunluğu zenciler.  Meşhur Harlem ve Çin mahalleleri de geçmişte bu özellikleri ile bilinen yerlerden

Devam edecekDİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net