20 Eylül 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.825 ziyaret.
16 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

40 Günde Amerika -8-Cleveland Şehir merkezi

Amerika'da ilk trafik ışığı ve polis aracı uygulanan eyalet Ohio'nun önemli şehirlerinden olan Cleveland'da katları sayılamayacak kadar çok gökdelenler şehir merkezi (Down Town) denilen bölümü oluşturuyor. Burada bankalar, ticaret merkezleri, kongre merkezleri ve yine büyük caddelerle çevrili binalar var. Beysbol, basketbol gibi spor tesisleri, büyük tiyatro, müzikhol gibi yerler ve Amerikan filmlerinde izlediğimiz oto içinde izlenen bir sinema alanı da dikkatimi çekmişti.

Cleveland'ın uluslarası platformda da iki önemi var.

Birincisi burada iki büyük Üniversitenin olması.

Şehir merkezinde dağınık bina gurupları halinde Case Western Reserve Üniversitesi ve Cleveland State University (CSU) üniversitesi ile yakındaki Kent isimli bölgede Kent State üniversitesi Kampüsü var. Bu üniversiteler Amerika ve dünya çapında isimlere sahip. Ülkemizden birçok öğrenci bu üniversitelerde hem okuyabiliyor hem de yüksek lisans ve doktora yapıyor. Akademik çalışma imkânları üst düzeyde destek görüyor. Case Western Reserve Üniversitesi'inde Mustafa'nın çalıştığı araştırma laboratuvarlarının çalışma ortamının imkân ve mükemmeliğine hayranlığımı gizleyemedim diyebilirim.

İkincisi çok önemli hastanelerinin olmasıdır.

Amerikada gerçekleştirilen ilk yüz nakli ameliyatının yapıldığı Cleveland Clinic'in bir çok yerde bölümlerini görünce hastane hakkında burada edindiğim bilgi dışında İnternet ortamda yaptığım araştırmada bazı başarılı Türk doktorlarının da çalıştığı hastanede 2008 yılında Cerrahi Bölüm Başkanı Dr. Feza Remzi ve cildiye bölümünde eşi Dr. Berna Remzi'nin, çalışmalarıyla isim yapmış doktorlar olduğu bilgisini buldum.  http://www.antitusif.com/index.php?topic=6542.0

Cleveland Hastanesinde dünyanın her yerinden tedavi olmak için geliyorlarmış. Bilhassa devlet büyüklerinin geldiği hastaneler ünlü imiş. Türkiye'den de tedavi için gelindiği biliniyor.

 "İlk yüz nakliyle" de adından bahsettiren ABD'nin Ohio eyaletindeki Cleveland Clinic Hastanesi  bu defa bir kalp ameliyatı için Türkiye'nin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ı ağırladı."

 (http://www.milliyet.com.tr/tedavi-kaca-patladi-/siyaset/siyasetdetay/06.03.2009/1067876/default.htm)

 

Yine çok ünlü olan Kadın doğum ve çocuk hastanesine Türkiye'den de gelen ünlüler ve zengin aileler varmış. Tabii ki ekonomik gücü yüksek olanların tercihi oluyormuş.

Hastanelerdeki mükemmelliği verilen hizmet kalitesiyle karşılaştırdığımda çok olumlu şeyler öğrenmedim. Birincisi tedavi giderleri bize göre uç noktada pahalı. Klinik muayeneleri ihtimamlı değil. Mesele herhangi bir gribal rahatsızlık nedeniyle hastaneye gittiğinizde basit, özensiz bir muayene ile 70-80 USD ödemek zorunda kalıyorsunuz. Sağlık giderleri orta halli ve düşük gelirliler için pek uygun değil, hastaneler sanki yüksek gelirliler için var gibi. 

Sağlık konusunda bir şey daha var ki çok ilginç. Doktor tarafından  reçete ile tek tek verilen antibiyotikler dışında, hemen her büyük markette, vitaminler, ağrı kesiciler, mide ilaçları gibi özel reçete gerektirmeyen her türlü ilacı bulup alabiliyorsunuz.  Bilhassa ağrı kesicilerin böyle satılması uyuşturucu kullanımının yaygınlığının sebeplerinden biri olabilir diye düşünüyorum. Marketlerden birinin içinde sağlık odası şeklinde bir bölümde ücretsiz kulak işitme testi de yapılıyordu. Yine marketlerin çoğunda numaralı gözlükler çok ucuza satılıyor. Bunlar kalitesine göre 1USD den 40-50 USD lere kadar değişiyor.

Sağlık sektöründeki çok yüksek fiyatlı hizmeti kıyaslarsak memleketimizde bilhassa son yıllarda hemen herkesin sağlık hizmetlerinden kolayca ve Amerika'ya göre çok daha ucuza faydalandığı söylenebilir.

Devam edecekDİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net