22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.794 ziyaret.
20 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

ZİKA VE BİLİNMESİ GEREKENLERZika, son günlerde popülaritesi ve bilinirliği artan bir virüs . Çok değil, 2015 yılı öncesinde Afrika, Güneydoğu Asya ve Pasifik Adaları' nda görülürken, 2015 yılı mayıs ayında Brezilya' da ilk vaka görülmüştür. Bugün, ilk görülen bölgelere ek olarak, özellikle Güney ve Orta Amerika' ya olan seyahatlerde de dikkatli olunması gerekmektedir.

 

Nasıl bulaşır?

Zika virüsü, Aedes türü enfekte sivrisineklerin genellikle gündüzleri ısırması sonucu insanlara bulaşır. Hamilelik döneminde anneden bebeğe geçebilir, ancak emzirme ile bebeğe geçen vaka rapor edilmemiştir ki, bu da emzirme ve anne sütünün ne kadar değerli olduğunu bir kez daha ortaya koymaktadır.

İnsandan insana bulaşma da söz konusudur, geçiş kan transfüzyonu ve cinsel yolla olabilmektedir. Kuluçka süresi ise 3 – 12 gün arasındadır.

 

Belirtileri nelerdir?

En yaygın belirtileri, ateş, döküntü, eklem ağrısı, konjuktivit (kırmızı göz), kas ağrısı ve baş ağrısıdır. Belirtiler birkaç günden, bir haftaya kadar devam edebilir. Sık olmasa da hastane tedavisine gerek görülen vakalar olabilir, ölüm ise nadir görülür.

Brezilya' da Guillain - Barre  hastalığı, yenidoğan bebeklerde defektler ve özellikle mikrosefali rapor edilmiştir.

 

Ne yapabiliriz?

Hastalığa özgü bir tedavi yoktur, en iyi tedavi dinlenmedir. Ayrıca, sıvı kaybını engellemek için sıvı alımına dikkat etmek gerekir.  Baş ağrısı ve ateş için parasetamol kullanılabilrken, aspirin, ibuprofen, naproxen gibi kortizonsuz antiinflamatuar ilaçların (NSAID) kullanılmaması gerekir. Bir ilaç kullanılması gerekiyorsa mutlak surette doktorunuzun bilgisi dahilinde kullanılması gerektiğini de unutmamak gerekir.

Zika' dan korunmak için, sivrisinek ısırmasına engel olmak gerekir. Hastalık bulaşmış kişiyi ısıran sivrisinek, yumurtalarını su kaplarına, vazolara, saksı altlarına, durağan sulara bırakır ve bulaşma yeniden ısırma ile yayılmaya devam eder.

 

Korunmak için;

Sinek kovucuları kullanın, DEET, Picaridin, IR3535, limon – okaliptüs yağı ve para mentan diol uzun süreli koruma sağlar. Üç yaşın altında çocuğunuz varsa doktorunuzun önerisi olmadan herhangi bir ilaç kullanılmaması gerektiğini de unutmamalısınız.

Güneş koruyucu ve sinek kovucuların birlikte kullanılması gerekiyorsa, önce güneş koruyucu, ardından sinek kovucuların kullanılması gerekir.

Uzun kollu, cildi açıkta bırakmayan ve permetrin ile işlem görmüş giysiler giymelisiniz.

Özellikle hamilelerin bu bölgelere seyahat planları varsa, ertelenmesi önerilmektedirDİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net