22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.930 ziyaret.
12 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

40 günde Amerika – 7 –Petrol- Demir- Çevre

Bazı özel çiftliklerin bahçelerinde petrol kuyuları var. Çıkarılan ham petrol rafineri şirketlerine satılıyormuş, ama Amerika'nın tükenir ve depolanabilir hiçbir şeyi öncelikle kendi kaynaklarından kullanmadığını daha önce duymuştum. Zengin petrol yataklarına rağmen dışardan petrol alması buna örnek denilebilir. 

Yine çevre kirliliğine sebep olan eski teknoloji ve sanayiyi kendi topraklarında işletmiyor. Cleveland'da terk edilmiş, muhtemelen kuruluş yıllarına ait iki demir çelik fabrikası gördüm. Bu fabrikaları çalıştırmayıp cevherden demir üretimini dışarıda yaptırıyor. 3. Dünya ülkelerinde demiri ürettirip kilo ile alıyor, sonra onu teknolojide kullanıp, örneğin bilgisayar teknolojinde kullanıp, alış fiyatından binlerce kat pahalıya geri satıyor. Yani yükü çeken, tozu yutan olmayıp, kaymağı yiyen oluyor. On yıl kadar önce İsveç'te de buna benzer bir şey görmüştüm. Bacası olmayan, yani çevreye hiçbir atık bırakmayan bir demir çelik fabrikasında demir cevheri ayrıştırılıyor,  gemilerle Türkiye'de Ereğli Demir çelik fabrikasına taşınıyor, demir ve çeliğe dönüştürülüp tekrar İsveç'e taşınıp "İsveç Çeliği" diye satılıyordu. Son on beş yıldır ülkemizde yapıldığı söylenen gelişme hamlelerinin gerçekleşmesi için ne kadar fazla çalışmamız gerektiğini çok iyi anlamamız gerekiyor.

Tabii örtü - Tabii Hayat

Orman ağaçlarının büyük çoğunluğu 10 - 30 metrelik Çınar, Meşe, Akçaağaç, Kayın ve benzeri yapraklı ve Sedir, Sarıçam, Karaçam, köknar gibi iğne yapraklı ağaçlardan oluşuyor. Belgesellerde gördüğümüz dev gövdeli çok uzun boylu Sekoya ağaçlarını göremedim. Yüksek gerilim dâhil şehir içi ve dışı elektrik direklerinin tamamının ahşap olmalarından buradaki ağaç bitki örtüsünün büyüklüğünü anlayabilirsiniz. Bu hal sadece Ohio'da değil, Chicago'dan New York'a kadar elektrik telleri aynı şekilde yol kenarlarındaki yüksek ağaç direklerde uzayıp gidiyor.

Ormanlarda kuruyan ağaçlar ve hiçbir orman ürünü toplanmamış toprağın gübresi olmaya devam ediyor. Tüm çevre tedbirleri uygulanıyor. Bir zamanlar Amerika Kestane ormanları ile bilinirmiş şimdi de yer yer kestane ormanları mevcut. Hatta bazı özel bahçelerden kendiniz istediğiniz kadar kestane toplayıp düşük bir ücret ödeyip alabiliyorsunuz. Bir çiftçinin bahçesinde dalından topladığımız iri kestanelerde Düzce kestanesine yakın bir lezzet bulmuştuk.

Vahşi Amerika belgesellerindeki izlediğimiz muhteşem tabii yapıda, geyik, sincap, rakun, ayı, kokarca gibi birçok hayvanın tabii ortamının değiştirilmemesi için oldukça özen gösterilmiş. Parklarda, gezinti alanlarında çok sık görülen sincaplar ve geyikler evlerin bahçelerine kadar gelebiliyor. Küçük göllerde bol miktarda yaban kazaları ve ördekler sürüler halinde dolaşıyor. Kimse rahatsız etmiyor, zaten avlanmaları yasak. New York yolunda gece dönüşünde geçtiğimiz Pensilvanya, en fazla geyiğin bulunduğu eyaletmiş. Yol kenarlarında araçların çarptığı on beş yirmi geyik ölüsü vardı. Yer yer koruyucu bariyerler var, ama yaşamlarına müdahele etmemek için tamamen engelleme yapılmıyormuş. Geyik ikaz levhaları sürücüleri uyarıyor. Gece yol boyunca yer yer duyduğum sarımsak kokusunun sebebi de kokarcalarmış.

Amerika'nın çiftçilik bölgesi olarak ta bilinen Cleveland ve Pensilvanya'da ziraat ve hayvancılık ön planda. Mısır, soya fasulyesi gibi zirai ürünlerin yetiştirildiğini bildiğim Amerika'da Cleveland Chicago yolunda gözümün alamayacağı kadar çok üzüm bağlarını da gördüm. Yine birçok çiftlikte sayılamayacak kadar çok büyük baş ve küçükbaş besi hayvanları ile at haraları bana kovboylar Amerika'sını hatırlattı. Et fiyatlarının ucuz olmasının bir nedeni sanırım çok büyük oranda hayvan besiciliğidir.

Devam edecek.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net