20 Eylül 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.731 ziyaret.
18 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

40 Günde Amerika -6-         

Evler -  gökdelenler

Evlerin belki yüzde doksan beşi alışveriş merkezlerinden, ticari iş merkezlerinden ayrı yerlerde çok geniş kırsal alanlarda, orman içlerinde bir iki katlı tek tek veya siteler halinde küçük kasabaları oluşturulmuş. Yapıların çoğu ahşap  veya çelik iskeletli. Evler ahşap yapı üzerine  Amerikan Sidingle kaplanmış ve bazıları dekoratif süs tuğlalı nefes alan, estetik güzelliği ön plana çıkmış yapılar halinde.  Hani o bazı Amerikan filmlerinde gördüğümüz yeşilliklerle dolu geniş bahçeler içindeki tablo gibi evlerin sahicileri gözlerimizi okşarken hayran olmamak mümkün değil. Bahçelerdeki ve yolların kenarındaki çimlerin boyu hep aynı, sanki hepsi milimetrik eşit görünüyor. Bu şekilde olması zorunlu imiş. Ya ev sahibi tarafından veya hizmet firmaları tarafından biçilme işlemi yapılıyor. Bahçeler ve kırsal alanlarda bu görünümde hiçbir farklılık yok. Bazen çok büyük çiftliklerin bile etrafındaki yüzlerce metre genişlikteki alanlarda da durum aynı.  Bu alanlar golf sahaları gibi dümdüz çimli. Bir tamir alanında gördüm, toprak kesme çimle kaplanıyor, çim tohumu ekilerek çimlendirme yapılmıyormuş. Biz nedense çim tohumu eker sonra bol bol sularız. Sulamazsak kurur gider. Burada ise tabii çim sulanmasa da yeşilliği devam ediyor. Yine geniş orman içlerinde toprağa düşen hiçbir ağaç, dal toplanmamış olduğu gibi çürüyüp toprağa karışmaya bırakılmış.

Geniş bir alana yayılmış evlerin bulunduğu yerlerin ağaçlar içinde düzgün yeşilliklerle kaplı olmasının yanında, dikkatimi çeken şey evlerin bacalarından duman çıkmaması, ne havada ne yerlerde, ne de çok sık gördüğüm nehir ve göllerde, yani çevrede hiçbir atık olmaması idi.   Yere bir kâğıt parçası atmanın cezasının beş yüz dolar olduğu Cleveland'da hava mevsim gereği zaman zaman soğuk olmasına rağmen havada en ufak bir kirlenme yoktu.

Evler Doğal gazla ısıtılıyor. Bazı bölgelerde kaya gazı ile de ısıtılıyor olabileceğini duymuştum. Ahşap direklerdeki tellerle elektriğin ulaştırıldığı evlere veya çiftliklere gaz alt yapı sisteminin nasıl yapıldığını net olarak öğrenemedim. Yine su ve kanalizasyon şebekelerinin alt yapılarının nasıl yapılmış olabileceği soruları cevapsız kaldı.

Nasıl yapmışlarsa yapmışlar demek bence biraz kolay bir cevap değil. Bu soruya cevap ekonomik gücü gösteriyor. Şöyle bir şehir düşünün. Mesela bu şehir Bolu Dağı'ndan başlayıp doğuya doğru Yeniçağa'ya kadar dümdüz ve bir o kadar da geniş bir alana yayılmış olsun. Şehrin merkezi Bolu'da mahalli ve resmi kurumlar hastaneler, üniversiteler, bankalar, işyerleri ticaret merkezlerinden oluşan dev gökdelenler olsun.  Beş yüz bin nüfuslu bu şehrin merkezinden geriye kalan tüm yerleşim yerlerindeki yaşam alanları ki bunlar iki üç binden on beş yirmi bin nüfuslu mahalle, semt ve kasabalar şeklinde çevreye yayılmış vaziyette. İşte böyle bir alanda tüm alt ve üst yapı hizmetleri yapılmış. Bu haliyle bu hizmetler bizim belki de en az elli yıl sonra ulaşabileceğimiz bir yapı gibi görünüyor ama hani ne derler "Adamlar yapmış." Biz de bir gün yaparız temennisindeyim.

Devam edecekDİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net