18 Ocak 2019 Cuma
Üyelik
Sayaçlar
5.866.219 ziyaret.
59 aktif ziyaretçi.
Şerafettin DAĞYILDIZI

İNOVASYONŞirketlerimizin ayakta kalabilmeleri ve yeni pazarlar bulabilmeleri için dünya genelinde yeni bir olgu "İNOVASYON" ortaya çıkmış durumda nedir? bu inovasyon yeni bir ekonomi terimimi yoksa uygulanması gereken bir yol haritası mıdır?

Fark Yaratmanın, Bir adım Öne Geçmenin Yolu:

İnovasyon Uluslararası kulvarlarda rekabet edebilmek için ürünlerinizi farklılaştırıyor musunuz?

Peki farklılaştırmayı nasıl yapacağınızı biliyor musunuz?

İnovasyonun temelinde sektörümde yada diğer sektörlerde 'Acaba yeni ne yapılabilir? Pazarda olmayan ne var?' Kimsenin yapmadığı birşey yapma içgüdüsü yatmaktadır. .

İnovasyon yenilik ve olmayan şeyleri bulmak, yapmak demektir. Ama her yenilik inovasyon değildir. İnovasyonda yeniliğin firmaya değer katması,firmanın pazar payı yada ufkunu açmasında faydalı olması şartı vardır.
Dünya küçüldü ülkemizde olduğu kadar diğer ülkelerde de her firmanın rakipleri var; yenileri de pazara girecek ve ortada olan pastaya bir çatal atacaktır.Büyük firmalar inovasyonu daha önce keşfetti ve Pazar paylarını rakiplerine kaptırmamak için arge çalışmaları ile her geçen gün yeni ürünler bulma savaşı devam ediyor.Bu firmalar arge çalışmalarına milyarlarca dolar yatırarak karşılığını da alıyorlar.

Gelelim ilçemizde inovasyona;

İnovasyon değişim yenilik demiştik bu yenilik illa sektör değişimi ile yeni şeyler yapma anlamına gelmiyor

.İlçemiz imalat sektörü olarak deri üzerine endekslenmiş durumda olduğuna göre bizimde yeni ürünler bulma,yeni pazarlar geliştirme bu sektörde olmalıdır.

Son günlerde deri sanayi de görülen ve derinin kırıştırılarak pazara sunulması da bir nevi inovasyondur.

Bu tarz yeniliklerin arge çalışmaları ile hızlandırılarak artırılması gerekmektedir.

Örneğin; deri sanayide atıl olarak çevreye atılan ve talaş tabir edilen atıklar araştırma yapılarak tekrar ekonomiye kazandırılmalıdır.Kemer üretimi yapan firmalarımız yeni ürünler geliştirerek sadece kemer değil çanta,cüzdan vb ürünleri de pazara sokmaya çalışmalıdırlar.

Organize sanayi bölgesinde bulunan tekstil fabrikalarında atılan parça ürünler çeyiz imalinde; kereste üretimi yapan firmaların atıkları çin'in kanserojen plastik oyuncaklarına alternatif olarak oyuncak imalatında neden kullanılmasın.Bu nedenle İnovasyon için hayal etmek, araştırmak ve pes etmeden ısrarcı olmak şart.

Ülkemizin ne yazik ki inovasyon olarak dünyaya iki ürünü söz konusudur. Bunlardan birisi dolmuş diğeri ise vadeli çekdir. Dolmuş, paylaşılan taksi olarak bir Türk icadıydı. Vadeli çekin de aynı şekilde yurt dışında karşılığı yok. Yurt dışında çek nakit demektir.Biz Türkler çeki sanal para olarak dolaşımda olmazsa olmaz yaptık,Bu nedenle yenilikleri araştırmak şart

Araştırmak için;

Öncelikle "taklitçilikten" kaçmak gerekiyor. Mevcut ürünleri çok iyi irdelemeli ve Onun üzerine ne koyabileceklerine bakılmalıdır. İyi bir gözlemci olmak, yaratıcı düşünmek gerek.

İnsanlar ne kadar gezerlerse,ne kadar çok fuarlara katılırlarsa ne kadar farklı kültürden insanlarla temas halinde olurlarsa bakış açıları da o denli ileriye dönük olur.Önce kendi insanımızı daha sonra Dünyayı, insanları ve çevreyi çok iyi tanımak gerek

Yeni ürünler yeni pazarlar bulma dileğiyleDİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Ferhat ÇETİNOĞLU
Milli Mücadele
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Dr.Cihan AVAROĞLU
KARDEŞ REKABETİ İLE BAŞA ÇIKMAK
Kazım ÜNLÜOL
Tasarruf
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net