25 Eylül 2020 Cuma
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.717.735 ziyaret.
18 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

GRİP HASTALIĞINA DİKKATGün geçmiyor ki yazılı ve görsel basında yeni bir grip haberi yer almasın. Bu yıl aralık ayının ikinci yarısından itibaren grip vakaları görülmeye başladı, hatta ölümlere bile neden oldu. Kişisel önlemlerimizi alarak hastalıktan korunmamız mümkün, özellikle çocuk ve yaşlıların, kronik hastalığı olanların daha da dikkatli olması gerektiğini göz ardı etmeden.

 

GRİPLE NASIL MÜCADELE EDELİM?

 

 • Grip aşısı için hala geç kalmış sayılmazsınız. Her ne kadar aşı aleyhine söylemler olsa da, bunun bilimsel bir gerçeği yok. Altı aydan itibaren bebekler de dahil olmak üzere her vatandaşımızın aşı yaptırması kişisel ve toplumsal olarak alınabilecek önlemlerin başında gelmektedir.

 • Çok iyi dinlenmelisiniz. Günde en az 8 saat uyunması, vücudun enfeksiyonla daha hızlı mücadelesine yardımcı olacak, bağışıklık sistemine daha fazla enerji yönlendirmesi sağlanacaktır.

 • Daha fazla sıvı almalısınız. Toksik maddelerin vücuttan atılması sağlanırken, balgamın da koyulaşmasının önüne geçilecektir. Ilık su, bitki çayları ilk tercih edilecek sıvılar olmalıdır.

 • Tavuk suyuna çorbayı ihmal etmemelisiniz. Bu asırlardır kullanılan yöntem enfeksiyona karşı en önemli silahlardan birisidir. Yaban mersini de benzer etkiye sahiptir.

 • Ateş takibini özellikle çocuklarda çok iyi yapmalısınız. Ateşin yükselmesi ile üşüme, titremelerde başlayacaktır, kontrollu olmak kaydıyla üşüyen kişinin ısıtılması enfeksiyonla mücadeleyi kolaylaştıracaktır. Böyle bir durumda vakit geçirmeden doktorunuza baş vurmayı geciktirmemek gerekir.

 • Bulunduğunuz ortamın nem düzeyinin 50 – 60 arasında olmasına dikkat etmelisiniz. Ortam ne kuru, ne de rutubetli olmamalıdır. Ev ve iş ortamının, okulların havalandırılması ihmal edilmemelidir.

 •  

 • El ve genel vücut temizliğine daha fazla dikkat etmelisiniz. Eller en az 20 saniye süreyle sabunlu suyla yıknmalı, hatta el dezenfektanları kullanılmalıdır.

 • Burun açıklığının önemli bir koruyucu olduğunu unutmamalısınız. Küçük çocuklarda serum fizyolojik, büyük çocuklarda ve erişkinlerde hazır burun yıkama duşları ile burnun açık kalmasına yardım etmek gerekir.

 • Boğazın hijyenine dikkat etmelisiniz. Bir bardak ılık suya, bir çay kaşığı tuz eklenip, karıştırıldıktan sonra gargara yapılıp tükürülmesi alınabilecek kolay bir önlemdir. Bebeklerin ağız hijyeni de, bir bardak ılık suya, bir çay kaşığı ev karbonatı koyularak yapılabilir.

 • Özellikle çocuk ve gençlerde aspirinden kaçınmalısınız. Bir ilaç kullanmanız gerekiyorsa bu kararı mutlaka doktorunuz vermelidir.

 • Kalabalık yerlerden uzak durmalısınız. Toplu taşım, alışveriş merkezleri, bankalar ve hatta okullar dikktli olunması gereken yerlerin başında gelmektedir.

 • Sağlıklı beslenmenin hastalıkla mücadelede en önemli silahınız olduğunu unutmamalısınız. Önemli vitamin kaynağı olan meyve ve sebzeler bol tüketilmelidir.

 • Özellikle C ve D vitamini eksikliğinizin olmaması gerektiğini unutmayınız. Bu iki vitamin bağışıklık sistemini güçlendirmede çok önemlidir.

 • Balık yağı kullanmalısınız. Omega 3, özellikle yağda eriyen D vitamininin etkisini güçlendirmek için gerekli bir yağdır ve bağışıklığınızı güçlendirecektir.

 • Sadece eczanelerde satılan doğal besin destekleri, özellikle çörek otu yağının bağışıklık güçlendirici olduğunu unutmayınız.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net