20 Eylül 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.767 ziyaret.
21 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

40 Günde Amerika -5-Bir ailede en az bir olmak üzere hemen herkesin arabası var. İş yerleri veya eğitim merkezleri ikamet edilen evlerden araçla en az on - on beş dakikalık mesafelerde kurulmuş. Yine alış veriş ve yeme içme yerleri de aynı şekilde. Yani yürüyerek alışverişe veya işinize gitme ihtimaliniz yok. Şehir merkezi hariç toplu ulaşım araçları çok nadir ve taksi işletmeciliği de şehir merkezleri dışında yok gibi. Buna karşın oto kiralama yaygın ve Amerika şartlarına göre de ekonomik.  Araçların tamamı otomatik vitesli ve 2000 ila 4000 HP lik büyük otomobiller. Uzak doğu Kore ve Japon markaları revaçta. Sonra iri yapılı Amerikan arabaları geliyor. Avrupa araçlar yok gibi.  Ohio'da Bir iki Mercedes ve bir iki BMW görebilirsiniz belki. Diğerleri hiç yok. Japon ve Kore gibi uzak doğu araçlarının çokluğu sanırım ucuz olmalarına ve Amerika'ya yakın olmaktan kaynaklanıyor olabilir. Hafif kamyon ve kamyonetlerin çoğu Amerika markalı. Büyük tırlar ise İsveç  Volvo, Scana ve  Amerikan markalarından oluşuyor. Bu araçlar mutlaka burunlu ve hemen hepsi yeni ve bakımlı.

Trafik yoğunluğuna rağmen araçların egzozundan duman çıktığını görmedim. Çevre kirliliğine sebep verilmemesi için dizel kullanımı çok kısıtlı imiş. Elektrikle çalışan Hibrit araçlar da yaygınlaşmaktaymış.

Bazı Petrol istasyonlarında belki bir tane dizel pompası var ve dizel benzinden daha pahalı. Doğal gaz nadir,  LPG yok. Pompadan yakıtı kredi kartınızla ödeme yaparak kendiniz dolduruyorsunuz. Yakıt galon olarak alınıyor. 1 galon yaklaşık 3,78 litreye tekabül ediyor. 52 Litrelik veya 15 galonluk bir depo 80-90 TL.na dolabiliyor. Bizim paramızla ortalama iki bin liraya tekabül eden benzin fiyatları şehirden şehire, hatta semtten semte, semtin ekonomik gücüne göre de değişiyor. Zengin kesimlerde fiyat daha yüksek oluyor.

Oto tamiri işlemi oldukça pahalı. Sadece arıza tesbiti 100-150 USD olabiliyor. Tamir işi yapan Türk işyerleri de varmış. Pahalı olduğu için olmalı kullanılan araçlarda kaporta benzeri arızalar önemsenmiyor. Yürüyen aksam ve motor sadece iş görür halde kullanılıyor. Bu nedenle de ikinci el araçlar 1500-2000 dolarlardan başlayan fiyatlarla alınabiliyor. Tuz ve nem nedeniyle alt yapıları çürüyen araçlarının modeli yeni de olsa Amerikalılar tamir ettirmeyip daha yeni araç alıyorlarmış.  Hemşehrimiz Emin Otomotiv'den Kemal Üstün'ün Türklerin fazla bulunduğu yerlerden biri olan New Jersey'de oto satış, alım işyeri olduğunu biliyorum.  Türk girişimcilerin zor kabul gördüğü kanısına karşın hemşerimiz oldukça başarılı  ve güvenilir bir isim sahibi olarak tanınıyormuş.

Oto bakım ve muayene işlemleri mahalli yönetimce yetkilendirilmiş özel işyerlerinde yapılıyor. Bir aracın muayene istasyonundaki kontrolden sonra trafiğe çıkışı için tescil kaydının yapılması gerekiyor. Bu işlemler yoğunluğa göre 10 - 15 dakikada, 20-30 USD harcayarak tamamlanmış oluyor. Yılda bir defa zorunlu olan bu işlem dışında herhangi bir vergi yok. Araç alım satımları da iki kişi arasında bir araç devir işleminin basit kaydı şeklinde yapılıyormuş. Sigorta yaygın.

Bilhassa Chicago' dan New York'a kadar yol kenarlarında önce ne olduklarını anlamadığım, tahıl depoları sandığım dev yapılar gördüm.  Çok büyük üçken piramit şeklindeki bu yapılar tuz depoları imiş. Kar yağışının fazla olduğu kuzey bölgelerde yollara kışın çok fazla tuz dökülerek kar tutup buzlanma engelleniyormuş. Çok yoğun ve hızlı trafik için tuzlamanın önemi anlaşılıyor. Bizim yollarımızda da çok sık karşılaştığımız buzlanma aynı şekilde önlenmeye çalışılıyor ama zamanında müdahale çok önemli.

Devam edecekDİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net