24 Eylül 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.716.873 ziyaret.
30 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

40 Günde Amerika -4-İlk günden itibaren.

Ohio eyaletinin kuzey bölgesinde yer alan Cleveland, Bolu'ya oranla biraz daha kuzey enlemde, Bolu kadar yüksek olmayan, ama çok geniş, düz bir arazide, ormanlık alanlarla kaplı yaklaşık dört yüz bin nüfuslu bir şehir. Montla dolaşılabilen bu ılık sonbahar gününde, Gerede gibi bol güneşli ve temiz bir havası var.

Yollar - Ekipler

Oto yollar dâhil yolların tamamı beton.  Bir yol tamirinde gördüm. Zemin demir ızgara örülüp üzerine beton atılıyor ve en üste de muhtevasını anlamadığım gri renkli bir karışım kaplanıyor. Bölünmüş yollar dâhil, en az beş şeritli ve çok fazla miktardaki bağlantı ve kavşaklarla dolu yollardaki geçişlerde her şeridin trafik lambası var. Tamamı numaralarla yönlendirilen yollarda seyreden her aracın gideceği yer için şeritlerdeki kavşak dönüş işaretlerine mutlaka uyuluyor. Kimse başkasının şeridini işgal etmiyor. Göbek tabir ettiğimiz dönerler çok nadir ve olanlar da en az yedi sekiz yolun birleştiği çok büyük döner kavşaklar. Sürücüler dur levhasına yollar tamamen boş olsa da mutlaka uyuyorlar. Işıkların bulunmadığı bir kavşakta karşılaşan araçlar mutlaka duruyor ve sonra önce duran araç önce yoluna devam ediyor. Yayalar geçitlerde mutlak önceliğe sahip.

Bizde de bazı büyük şehirlerde kavşaklarda kare işaretli geçiş alanları oluşturulduğunu, kare çizgili taranmış bölümlerde trafik ışığı ve kavşak geçiş kuralına uymayan araçlar kameralarla tespitle cezai işlem uygulanacağı haberini geçen hafta TV haberlerinde izlemiştim. Umarım kavşak kuralına uyarız.

Trafik bu düzen içinde sürekli akıyor. Bilhassa akşam 17.00 gibi iş çıkış zamanlarında tıka basa dolu olan yollarda, hız yavaşlasa da trafik durmuyor. Oto yollar çevre yolları ile nerdeyse şehir içinden geçiyor. İlk bakışta karmakarışıkmış görünen yollar, öğrenildiğinde stresten uzak çok rahat bir sürüş sağlıyor.

Uluslararası sürücü ehliyetiniz yoksa geçici ikameti olanlar için mevcut ehliyet bir yıl geçerli imiş. Eyaletler arası ikamet değişikliğinde de yeniden uygulama sınavı yapılıyormuş. Ehliyetler süreli ve polis, bizim ehliyeti gördüğünde bitiş süresi yazılı olmadığından alış süresine göre vizesiz algılayıp geçersiz saydığı da oluyormuş. Normal B sınıfı sürücü belgesiyle de çift tekerli kamyonet veya kamyon kullanabiliyorsunuz.

Yollarda ikazsız radarlı trafik polisi var, ama trafik akışında sorun olmadığı sürece polis durdurmuyor. Ancak hata yapan sürücü hatasına devam ederse, mesela 70 mil hızla gitmesi gereken yolda 75 milden sonra, sorunsuz akan yolda 80 mil üzerine çıkarak hızını artırırsa, ilk bakışta görünmeyen polis otosu hatalı aracı bir süre daha takip ettikten sonra durduruyor ve sürücüyü doğrudan cezaevine götürebiliyor. Bu uygulamayı bilen sürücülerin tabii ki kural ihlali yapma gibi bir lüksleri olmuyor. Hatalı sürüş ve geçişlerde o an durdurulmasanız da bizde de birçok yerde uygulandığı gibi kamera tespiti ile cezanız adresinize gönderiliyor.

Yangın, trafik kazası gibi hallerde olay yerine İtfaiye, Emniyet, Ambulans mutlaka birlikte aynı anda gidiyorlar. Önceleri bunu tesadüf sanmıştım ama her zaman aynı şekilde gittiklerini izledim. Bu da tek yerden yönlendirildiklerini veya aynı anonsla ekip olarak harekete geçtiklerini gösteriyor.

Geçen hafta sonu haberlerde izleyip dinlediğim, Diyarbakır'da terörle meydana gelen Halk Kütüphanesi yangınına itfaiye ekibinin gecikmeli müdahalesi üzerine,  yetkililer nezdinde gündeme gelen itfaiyenin tek merkezden yönlendirme tedbiri iyi bir gelişmedir. Aynı acil çağrı merkezinden yönlendirmeyle, yangın, emniyet ve sağlık tedbirleri, bu ekiplerin aynı anda birlikte hareketi ile daha kısa sürede alınabilir.

Devam edecek.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net