9 Ağustos 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.651.358 ziyaret.
33 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

ORGANİK GIDA NEDİR? BİLİYOR MUYUZ?Markete, bakkala, pazara, nereye giderseniz gidin her yerde bir organik reklamı ile karşılaşıyorsunuz. Bu kadar çok organik ibaresini kullananların gerçek organik ürün üreticilerinin hakkını yediğini ve tüketicilerin hassasiyetlerinden faydalandığına inanıyorum.

 

Organik çiftçilik nedir?

 

Sentetik kimyasallar, hormonlar, antibiyotikler, genetik mühendislik, ışınlanmadan korunmuş tarım ürünü ve çiftlik hayvanı yetiştirme yöntemidir.

 

Bir gıdanın organik olması için şartlar nelerdir?

 

  • Hasattan önceki üç yıl boyunca hiçbir pestisit (zararlı organizmaları engellemek için kullanılan madde), herbisit (yabancı otlara karşı kullanılan ilaç) ve organik olmayan gübrenin kullanılmaması

  • Yandaki tarla organik çiftçilik yapmıyorsa, yeterli tampon bölge ile ayrılması

  • Organik çiftçilik yapılan alan yakınında yerleşim yeri olmaması

  • Karayolu yakınında olmaması

  • Yeraltı sularının kirlenmemiş olması

 

Ülkemizde 2010 yılının ağustos ayından bu yana Organik Tarımın Esasları ve Uygulamasına İlişkin Yönetmeliği' ne göre, ''kısmen veya tamamen GDO' lardan elde edilen, GDO içeren veya GDO' lardan oluşan gıda, yem, gıda katkı maddesi, bitki koruma ürünleri, gübreler, toprak düzenleyiciler, tohumlar, mikroorganizmalar, hayvan sağlığı için kullanılan ürünler ve hayvanlar organik tarımda kullanılamaz'' denilmektedir.

 

Çiftlik hayvanlarına antibiyotik ve büyüme hormonu kullanıldığında, bu hayvanlar da organik olarak satılamaz.

 

Organik çiftçiliğin amacı toprak, su ve havayı kirletmeden çevre, bitki, hayvan ve insan sağlığını korumaktır.

 

Ülkemizde 1980' li yılların ortalarında Ege Bölgesi' nde organik çiftçilik yapılmaya başlamış, elde edilen ürünlerin ise yaklaşık % 95'i ihraç edilmektedir.

 

Organik ürünler ile ilgili en önemli gerçek ürünlerin pahalılığıdır ve bu da alım gücünü zorlamaktadır. Suistimale açık olan bu konuda tüketiciler dikkatli olmalı, organik ürün veya iyi tarım uygulamaları sertifikalı ürünler tüketmelidir.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net