22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.219 ziyaret.
9 aktif ziyaretçi.
Yunus Baki KOÇAK

Eski Düğünlerimiz-5-Güvey Girme:

 

Güvey girmeden evvel güvey yatağı hazırlanır. Yatağa bir oğlan çocuğu yuvarlanır. Doğacak ilk çocuk oğlan olsun diye. Erkekler de akşamla yatsı arasında bir mevlidi şerif okuturlar. Mevlitten hemen sonra çaylar içilip yemekler yenir ve hep beraber yatsı namazını cemaatle eda ettikten sonra tekbirler alıp ilahiler söyleyerek güvey kuymağa gidilir.

 

Ev ısısı Tanrı dostu

Hakka erişmektir kastı

Huriler kadem bastı

La ilahe illallah

 

Ocağın aydın olsun

İmanın kâmil olsun

Hak muradını versin

La ilahe illallah

 

Gökten insin melekler

Kabul olsun dilekler

Dua etsinler melekler

La ilahe illallah

 

Aşkın tadın tadalım

Hakka niyaz edelim

İzin verin girelim

La ilahe illallah

 

Diyerek tekbir ve ilahilerle evin önüne gelinir. Damat ve sağdıç evin önüne gelince ileri geçip kapının önünde bekler. İmam önde cemaat arkada bir dua yapıp, "amin" dedikten sonra önce sağdıç, sonra damat, damadın babasından başlayarak orada bulunanların ellerini öperler. Damadın arkadaşları veya yakınlarından biri damada bir yumruk vurur ve damat koşarak odasına girer. Girer girmez birkaç el silah atar. Bu silah atma, güvey girdiğini duyurmak alametidir.

            Damat silahı attıktan sonra damat önde, gelin arkada iki rekât namaz kılıp Allah'a bolca dua ederler. Namazdan sonra damat gelini konuşturmaya çalışır. Gelin damattan istediği bir hediyeyi (söyletmelik) almayınca konuşmaz. Gelin konuştuktan sonra damat için hazırlanan baklava ve yemekler yenir. Eskiden oğlanın yakınları tarafından kapı dinleme ve lekeli çarşaf gibi adetler vardı şimdi bunlar kalkmış durumdadır.

            Sabahleyin gelin ve damat erkenden kalkar ve evde bulunan büyüklerin ellerini öper. Daha sonra oğlana önceden pişirtmiş oldukları bir yufkayı geline ufalatıp parçalatmak için gelini çeşmeye götürürler. Eve geldikten sonra bir tabağa güvey baklavasından doldurup damat; amca, dayı gibi yakın akraba ve komşularının evlerini teker teker dolaşıp onların ellerini öper ve baklava ikram edip hayır dualarını alır.

                                                                                                                22 Aralık 2015DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net