28 Eylül 2020 Pazartesi
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.721.019 ziyaret.
23 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

ANNE SÜTÜ YARARLI BAKTERİ İÇERİYORAnne sütü değerli bir hazinedir, her geçen gün yapılan araştırmalarda 1000'den fazla farklı bileşiği içerdiği görülmekte ve ne kadar değerli olduğunu bir kez daha ortaya koymaktadır. Anne sütünün içeriğinde karbonhidratlar, yağ asitleri, nükleotidler, proteinler, mikrop, makrofaj ve kök hücreleri ilk akla gelen  örneklerdendir. Özellikle dikkat çekmek istediğim bir içerik ise  oligosakkaritlerdir.

 

Oligosakkarid nedir?

 

Monosakkarit olarak adlandırılan basit şekerlerin su açığa çıkararak birleşmesi ile oluşan, anne sütü prebiyotiğinin ana yapısında olan ve patojen bakterilerin büyümesini, çoğalmasını önlemeye yardımcı olan karbonhidrattır.

 

Anne sütü gerçekten bakteri mi içeriyor?

 

Evet, anne sütü laktobasilus ve bifidobakterium dahil olmak üzere çeşitli            cins bakterileri içerir, bu bakterilerin yeni doğmuş bir bebeğin bağırsağında yararlı bakterilerin çoğalmasında rol oynadığı bilinmektedir.

Vücudumuzdaki yararlı mikroorganizma sayısı, hücre sayımızdan 10 kat fazla olup, mikrobiyata olarak adlandırılmaktadır. Anne sütü ve emme sırasında memeye temas ile ağız ve bağırsak mikrobiyatası oluşmaya başlamaktadır.

 

Prebiyotikler, sindirilemeyen gıda bileşikleri olup, bağırsaklarda yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlayan oligosakkaritlerdir ve anne sütü içeriğinde bulunmaktadır.

 

Probiyotikler, sağlıklı bağırsak içinde mevcut olduğu bilinen canlı mikroorganizmalardır, bağırsakta yerleşik, yardımcı ve yararlı biyolojik etkiler gösterirler ve bebeğe ilk önce anne sütü ile geçmektedir.

 

Simbiyotikler, probiyotik ve prebiyotiklerin kombinasyonudur.

 

Yapılan çalışmaların tamamı prebiyotikler, probiyotikler ve simbiyotiklerin bağırsak sağlığını iyileştirmek, sindirim rahatsızlığını azaltmak, enfeksiyon ve alerji gelişimini engellemek için yardımcı olabileceğini ortaya koymaktadır.

 

Anne sütü, sadece bebek gelişimi için değil, gelecek için de çok önemlidir. Sağlıklı gelişen ikinci beyin (bağırsak) tam bir sağlık ve iyilik halinin, uzun bir ömürün sigortası olacaktır.

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net