22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.830 ziyaret.
14 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

AVM28 Kasım tarihli geredemedyatakip gazetesinde Gerede Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı ve Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı olan Tahir Gayret ağabeyin Geredelilerin AVM lere akını başlıklı yazısını ilgi ile okudum.

Tahir ağabey çok haklı bir uyarıda bulunuyor. Mahalle esnafının o mahallenin bekçisi, amcası, dayısı olduğunu söylemiş. Evet duygusal bir yaklaşım diye düşünsek bile çok doğru.

Geçmişin esnaf kültürünü yaşatan bu kesim hemen her zaman kendi çalışma sahasına çıkmadan ekonomik karının yanında kanaatkar hizmet anlayışını ön planda tutmayı bilmiştir. Nedir hizmet? Hizmet bakkal defteridir hatta bazen yazısız çizisiz sözdür.  Yapılan alışverişte o an için çoğu kez nakit olmasa bile verilen söz yeterlidir, ama vakti gelince hemen ödeme yapılır. Ödeme imkânı yoksa selam verip, gecikme sebebini söyleme insanların en güzel hasletidir.  İşte bu şekilde insanlar arasında güven, muhabbet doğar, sevgi doğar, saygı doğar. Mahalle esnafı bu bağı her zaman taze tutmasını bilir. Bu nedenle bu bağı koruyanlar arasında çok nadirdir ödemesini yapmayan. Hatta bazen ödeyemeyecek olanın borcu yine mahalleli tarafından gizlice ödenebilir. Bu bilhassa bizim kültürümüzün yardımseverlik ve  birleştiricilik unsurudur.

Peki AVM mağazalarında bunu yapabilir misiniz? "Yaz deftere" veya "haftaya öderim" diyebilir misiniz? Hayır. Orda paranız kadar ya da kartınızın limiti kadar cesursunuz. Bu anlayış kapitalist düzenin kaçınılmaz sonucudur. Bu anlayış insanlar arasındaki bağı koparır, sadece menfaate dayalı bir toplum oluşturur.

Maalesef günümüzde mahalle esnafı artık üçüncü plandadır. İkinci gurubu büyük market gibi işyerleri oluştururken birinci gurup AVM lerdir. AVM lerde iğneden oto lastiğine sabundan, elektroniğe her şeyi bulabilirsiniz. İnsanoğlu görselliği sever, buralarda da gözleri okşayacak güzellikler çok iyi sergilenir. Yani hiç ihtiyacınız olmasa da o anın cazibesi sizi kendine tutsak eder. Tabi çağımızın ödeme şekli kredi kartları da sanki hiç geri ödenmeyecekmiş gibi harcamanızı sağlar.

Görünen o ki Geredeliler de bu cazibeyi öğrenmiş ve Tahir ağabeyin dediği gibi hafta sonları Bolu'muzdaki AVM lere akın etmektedirler. Kimsenin alış veriş hakkını kısıtlama yetkimiz yok, ama şurası unutulmamalı ki bu akın yakında Gerede'de hizmet veren birçok esnafın yok olmasına sebep olabilecektir. Yine buralara harcanan paranın Gerede ekonomisine hiçbir katkısının olmayacağı kaçınılmazdır. Dolayısıyla sadece AVM lerden alış veriş yapanlar yakın gelecekte buna bağlı olarak kendi kazançlarını da yok ederek Gerede'nin bir köy kente dönüştüğünü göreceklerdir.

Efendim esnaf ta çeşitlerini artırsın fiyatlarını ayarlasın diyebilirsiniz. Aslında verilen hizmet dikkate alınırsa arada öyle çok fazla fiyat farkı olmadığı görülecektir. Lakin AVM lerde işyerlerinin zaman zaman yaptığı ve yüzde ellileri bulan veya daha yüksek indirimler, müşterinin yanıltılıp istek dışı tüketime yönlendirildiği, kişinin cebindeki paraya gizli ortak olunduğu,   mahalle esnafının tamamen unutturulduğu dönemlerdir. Büyük miktarda stok yapabilen mağazalarla imkânları kısıtlı mahalle esnafının bu haksız rekabete dayanabilmesi çok zordur.

Düzenin kaçınılmaz gerçeği olarak görünen AVM lere şehirler daha ne kadar dayanır bilinmez. Görünen o ki yakın gelecekte Amerika ve Avrupa'da bir çok yerde olduğu gibi alışveriş yerleri tamamen AVM lerde oluşacak ve şehir içlerindeki işyerleri yok olup gidecektir. Bu da tamamen maddi menfaate dayalı bir toplum demektir.

Aralık 2015DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net