9 Ağustos 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.651.276 ziyaret.
28 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

YA SÜTÜM YETMEZSE!Hamileliğin başladığı günden, bebeğin iki yaşını tamamladığı sürecin tamamı ilk 1000 gün olarak adlandırılmakta ve bu süreçte bebekler bedensel ve zihinsel olarak son derece hızlı bir büyüme ve gelişme göstermektedir.

Doktor kontrolu ile geçen, beslenme, vitamin ve mineral desteklerine dikkat edilen hamilelik dönemi mutlu son ile sonlandığında anne, bebeğini kucağına almış, ilk 1000 günün 270 günü tamamlanmıştır.

 

Şimdi bebeğin anne sütü ile tanışıp sağlıklı büyüme zamanı başlıyor.

 

Unutmayın;

 • Doğumu takip eden ilk 20 dakikada sağlıklı yenidoğan hemen anne memesi ile temas etmelidir.

 • Bebek için, doğumdan sonraki ilk saat altın saattir.

 • Anne sütü bebekler için altın standarttır.

 

Biliyormusunuz?

 • İlk gün bebeğin mide kapasitesi kiraz büyüklüğünde ve 5 – 7 ml.

 • Üçüncü gün, ceviz büyüklüğünde ve 22 – 27 ml.

 • Birinci hafta, kayısı büyüklüğünde ve 45 – 60 ml.

 • Birinci ay, yumurta büyüklüğünde ve 80 – 150 ml.

 • Altıncı ay, mandalina büyüklüğünde ve 130 – 190 ml. dir.

 

Bebeğin beslenmesi için anne sütünün tek kaynak olduğu hepimizin ortak düşüncesi olmakla birlikte, yapılan araştırmalar ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenme oranı ülkemiz için sadece %30, Norveç' te ise bu oranın %96 olduğunu ortaya koymaktadır.

 

Kendi adıma sevindirici olan, muayenehanemde ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenme oranının % 90' ın üzerinde olduğu gerçeğidir. Bebeklerin yüksek oranda anne sütü ile beslenmesini sağlarken, uzun uzun anne sütünün yararlarını konuşmuyorum, çünkü anne ve babalar, ne kadar değerli ve önemli olduğunu zaten biliyorlar. Onlar, bebekleri neden ağlıyor, neden huzursuz, neden kusuyor, ne kadar emerse doyar, ne kadar büyümesi gerekir gibi sorulara yanıt arıyorlar,

 

Anne sütü yeterli olmadığında ise dünyanın sonu gelmiyor. Ancak, unutulmaması gereken amaç bebeğin karnını doyurmak değil, sağlıklı beslenmesini sağlamaktır.

 

Formül mamaların tarihi 100 yıl öncesine dayanmaktadır. İlk bebek maması 1915 yılında üretilmiştir. Tam 20 yıl sonra, 1935 yılında protein, 1959 yılında ise demir eklenmiştir, Araştırmalar ve teknolojinin artışı ile anne sütü üretilemese de, her geçen gün anne sütüne daha da yakın ürünler üretilmeye devam etmektedir.

 

Anne sütünün yetmediği durumlarda mutlak surette mama verilmesi gerekiyorsa, seçeceğimiz mamanın anne sütüne benzer barsak florası oluşmasını sağlayacak özellikte prebiyotik lif (FOS ve GOS) içermesinde fayda vardır. Yine sindirim problem olan bebeklerde laktofidus içeren formül mamaların seçilmesi durumunda sindirimin daha rahatladığı görülecektir.

 

 

 

İkinci beyin; barsak

 

Yıllar içinde yapılan araştırmalar barsağın yaşamda çok önemli rol oynadığını ortaya çıkarmış ve artık barsak ikinci beyin olarak adlandırılmıştır.

Bebeklik döneminde sağlıklı barsak, sindirim sıkıntılarının olmaması, güçlü anne - bebek ilişkisi ve ideal büyümeyi sağlamaktadır.

Barsakların oldukça geniş bir yüzeyi ve bu yüzeyin üzerinde yararlı bir mikrop örtüsü vardır, barsak florası dediğimiz bu örtü anne karnındayken henüz gelişmemiştir. Doğumla birlikte bu flora da oluşmaya başlayacak ve bebek 12 aylık olduğunda, flora erişkin florası ile aynı özelliği kazanacaktır.

 

Barsak florası ne işe yarar?

 • Sindirim ve besin emilimini güçlendirir.

 • Sindirim sorunlarını engeller.

 • Genel sağlık haline destek olur.

 • Obezite, kalp – damar hastalıkları ve kanserden koruma sağlar.

 • Sağlıklı zihinsel gelişimi destekler.

 • Nörolojik hastalıkların engellenmesini sağlar.

 • Alerjik hastalıklar, astım ve alerjiden korur.

   

İlk 1000 günde bebeğin beslenmesi ve barsak florası gelişimi bugünkü ve gelecekteki sağlığının belirleyicisidir.

İşte bu yüzden bebeklik döneminde anne sütü dışında formül mamaları seçerken dikkatli olmamız gerekmektedir.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net