9 Ağustos 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.651.326 ziyaret.
27 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

ZİHİN AÇAN EN İYİ 10 YİYECEKOkul çağı çocuklarının beslenmesi, özellikle de kahvaltının önemi yadsınamayacak bir gerçektir.

Lise öğrencileri arasında, onların en iyi davranış ve ders başarısı  göstermeleri için kahvaltının önemini ortaya koyan bir çalışmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

Bu çalışmada lise öğrencileri daha önceki okul başarıları, sosyo ekonomik durumları göz önüne alınmaksızın üç guruba ayrılmıştır.

-         İlk gurup; düşük glisemik indekse sahip yumurta, meyve ve yulaf ezmesi gibi sağlıklı gıdalarla kahvaltı yapmıştır.

-         İkinci gurup; yüksek indekse sahip, simit, kek, tart gibi boş kalori içeren sağlıksız gıdalarla kahvaltı yapmıştır.

-         Üçüncü gurup ise kahvaltı yapmayan öğrencilerden oluşmuştur.

 

Öğrencilerin hangi gurup olduğunu bilmeyen öğretmenler sabah 08:00 ile 10:30 arasında onların davranışları ve ders başarılarını değerlendirdiklerinde;

-         Düşük glisemik indekse sahip sağlıklı gıdalarla beslenen öğrencilerin derslere ilgisi iyi, davranışları doğru, öğrenme istekleri fazla bulunmuştur.

-         Yüksek glisemik indekse sahip sağlıksız gıdalarla beslenen öğrenciler ilk saatte uygun davranış ile derse odaklanırken, saat 09:00' dan itibaren derse ilgilerini kaybetmeye başlamış, öğrenmelerinin azaldığı görülmüştür.

-         Kahvaltı yapmayan son gurup ise, sabah ilk saatten itibaren disiplinsiz, isteksiz ve dikkatsiz tavırlar sergilemiştir.

 

Sağlıklı beslenme, beynin gıdası olan glukozun idareli kullanılmasını ve uzun süre kan şekerinin düşmeden beynin beslenmesini sağlarken, sağlıksız beslenme, ilk anda beyne giden glukozdan yüksek yararlanmaya neden olur, daha sonra kan şekerinin hızla düşmesi sonucu glukozun idareli kullanımı da söz konusu olamaz. Kahvaltı yapmayan çocuklarda ise, beynin beslenmesi söz konusu olamayacağından dikkat ve öğrenmenin gerçekleşemeyeceği ise tartışmasız bir gerçektir.

 

10 YİYECEK

 

Sadece kahvaltı değil, tüm öğünler için genel kural olarak, yağsız proteinler, sebze, meyve, fındık gibi düşük glisemik indekse sahip gıdaların tüketilmesi gerekmektedir.

 

Kümes hayvanları, balık; yüksek protein ve düşük yağ    içermektedir.  Düşük karbonhidratlı beslenme söz konusu ise, yeterli enerji elde etmek için inek, kuzu eti gibi etler de tercih edilebilir.

 

Serbest dolaşan tavuk yumurtası; beynin ideal glukoz akışı için ideal, zengin içerikli sağlıklı bir gıdadır.

 

Tofu; özellikle uzak doğu beslenmesinde yer alan soya lorudur. Yüksek protein içerirken, sıfır kolesterol ve düşük karbonhidrat içerir. Bir çok yararının yanı sıra yüksek demir içeriği ile hemoglobin yapımına yardımcıdır.

 

Bezelye, mercimek; zengin vitamin ve mineral içeriği ile düşük glisemik indekse sahip sağlıklı gıdaların başında gelir.

 

Badem, ceviz,fındık, badem sütü; badem, ceviz, fındık, öğrenme için ideal bir ara öğündür. Açlığı giderirken, beynin uzun süreli glukoz

gereksinimini de karşılar. Badem sütü ise, düşük karbonhidrat ve şeker içeriği ile inek sütü ve soya sütüne tercih edilmektedir.

 

Yoğurt; mucize gıda, yararları saymakla bitmeyecek kadar fazladır ve mutlaka yararlanılması gerekir. Hazır meyveli yoğurtlar yerine, kendimizin eklediği meyvelerle tüketmek daha sağlıklıdır.

 

Dut, çilek, ahududu, yaban mersini; beyin fonksiyonlarını arttırma özelliği vardır.

 

Avokado; düşük şeker ve yüksek oranda sağlıklı yağları içermektedir. Bu sağlıklı yağlar, besinlerin daha iyi emilimine de yardımcı olur.

 

- Tatlı patates; tüm sebzeler yararlıdır, ancak yumru köklü ve tatlı patates zihin açıklığı için başta gelmektedir.

- Havuç aynı tatlı patates gibi beta karoten içermektedir ve enerji    kaynağıdır.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net