25 Eylül 2020 Cuma
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.717.691 ziyaret.
15 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

DİGİTAL ÇAĞIN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ OLUMSUZ ETKİLERİNE DİKKAT!Akıllı telefonlar, androidler, yepyeni teknolojiler, çocuklar büyürken hem daha eğlenceli, hem de daha kolay öğrenmeyi sağlıyor, yararları inkar edilemez. Ancak, korkutucu olan, öğrenmelerinde neler eksik kalıyor, sosyal etkileşim, fiziksel beceri ve duygusal zeka nasıl etkileniyor, sağlıkları bozuluyor mu?   

 • Çocuklar artık dışarıda oyun oynamıyor, mutluluk azalırken, obeziteye yatkınlık artıyor. Dünya, artık çocuklar dışarıda nasıl daha fazla zaman geçirir, nasıl saklambaç, sek sek oynayabilir diye bütçelerinden pay ayırmaya başladı. Örneğin İngiltere' de öğretmenlerin, çocukları dışarıda oyun oynatmalarını teşvik etmeleri için 300 milyon pound para harcandığı gözden kaçmamalıdır.

 • Yüz yüze etkileşim yoluyla olan öğrenme ortadan kalkıyor. Bebeklerin duygularını ifade etmede, konuşmayı öğrenmede ebeveynleri izlemenin, onlarla zaman geçirmenin, birlikte olmanın rolü çok önemlidir ve bebeklik döneminden itibaren her ağladığında telefona yüklenen bir oyunla susturma kolaycılığına kaçılıyorsa, iletişim kapıları kapanmaya mahkumdur.

 • Ebeveyn çocuk ilişkileri olumsuz etkileniyor. İlişkiler daha acımasız olurken, annenin de daha mutsuz olduğu göz ardı edilmemelidir.

 • Okuma yeteneği azalıyor, bununla birlikte okuduğunu anlamakta da zorluk çekiyor. Yapılan bir araştırma, basılı kitap okuyan çocuğun anlama kapasitesinin, e kitap okuyana göre daha fazla olduğunu, daha çabuk öğrendiğini ortaya koymaktadır.

 • Gerçek dostluk ve arkadaşlık kavramları öğrenilmiyor. Sanal ortamda kurulan ilişkiler, arkadaşlıklar yüzeyel olmaktan ileriye geçememektedir.

 • Yaratıcılıklarını kaybediyor. Düşünsenize, babası ile birlikte uçurtma yapıp, uçuran çocuğun hem kendisine güveni, hem de hayal dünyası gelişmeyecek mi, dijital oyunlar bu kazanımları sağlayabilir mi?

 • Empati yapmayı öğrenemiyor. Oyunu kazandığında karşısındakinin üzüntüsünü göremiyor, sadece kazanıyor ve zamanla kazanma bile haz vermemeye başlayıp, dahası kaçınılmaz oluyor.

 • Digital oyunlar bazı öğrenme becerilerini arttırsa da, insan odaklı öğrenmenin yerini alıyor. Yurtdışında yapılan bir araştırma, 2009 yılından bu yana çevrim içi oyunların % 38 oranında arttığını göstermektedir, sonucunda da insan ilişkileri zayıf insan yetişmesine neden olduğunu inkar edemeyiz.

 • Sosyal etkileşim eksikliği yaşıyor. Hoşgörü, nezaket, dürüstlük, çalışkanlık, saygı gibi temel değerlerin verilmesi için gereken zaman bulunamazsa, ebeveyn, çocuk iletişiminin zayıflaması kaçınılmaz hale gelecektir.

 • Digital aletlerle geçirilen zaman uyku ve dinlenme zamanının çalınmasına neden oluyor. Sonucunda yorgun, dikkatini toplayamayan, okul başarısı düşen ve mutsuz çocukların yetişmesi kaçınılmazdır.

 • Ailenin çocuklar üzerindeki kontrolunun kaybına neden oluyor. Çocukların her zaman tehlikeye açık olduğunu akıldan çıkarmamak gerekir.

 

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net