24 Eylül 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.716.767 ziyaret.
11 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

Beşiktaş Gerede’ye Gelir mi?Beşiktaş Gerede'de sosyal tesis kurar mı?

Beşiktaş Gerede'de tesis kurarsa ne olur?

Beşiktaş Gerede'ye gelirse diğer takımlar da böyle bir oluşuma girerler mi?

Bu soruları neden sordum?

Geçtiğimiz aydan bu yana Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün Gerede'ye gelip eğitim ve sosyal amaçlı bir tesisi yapacağı gündemimizdeydi.

Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Ersin Kaşka'nın girişimleri ve mahalli yöneticilerimizin de ilgisiyle Beşiktaş başkanı sayın Fikret Orman geçtiğimiz Pazar Gerede'ye gelerek, Rumşah yaylasında Belediye tarafından belirlenen araziyi görüp incelemiş ve böyle bir tesisin kurulabileceği izlemini vermiş.

Üç yıl önce Fenerbahçe'nin Bolu Dağı Topuk Yaylasına gitmiş ve oradaki tesisleri görmüştüm. Hatırlarsınız geçmişte çok canlı olan Bolu Dağı yolundaki konaklama tesislerinin çoğu tünel yolunun açılması nedeniyle kapanmış veya varlığını zor devam ettirir duruma düşmüştü. Yine hatırlarsanız bu olay yıllar önce Gerede'de de meydana gelmişti. Oto yolun çalışmaya başlamasıyla beraber Gerede E5 güzergâhındaki birçok benzin istasyonu ve işyeri kapanmıştı.

Bizim bir şansımız vardı o da Karadeniz, İç Anadolu, Kuzey ve Batı yollarının birleşme noktasında olmamızdı. Ama nedense son yıllara kadar bu imkânı çok iyi kullandığınız da söylenemezdi. Yine iyi kullanamadığımız bir imkân da bu yolların gereği olan konaklama tesislerimizin yetersiz oluşuydu. Fevkalade tabii yapıya sahip olan Gerede'de bir türlü Turizm sektörü canlanmamıştı. Günümüzde bu eksiklik artık iyice fark edilmiş ve mahalli yöneticilerin çalışmaları bu yöne odaklanmış görünüyor. Yaylalarımızın mücavir alan statüsüne girmesi ile şehirleşme nedeniyle terkedilmek üzere olan orman ürünleri ve hayvancılık amaçlı yaylacılık yerini turizm amaçlı yaylacılığa bırakacak gibidir.

Topuk yaylasındaki gözlemime göre yayla yolu girişinden itibaren birçok vatandaş bir şekilde ekonomik gelire sahip olmuş. Tesisler buraya görülür bir canlılık getirmiş.

Şimdi tekrar soruyorum. Beşiktaş Gerede'ye gelirse ne olur?

Yıl 1990 Ankara Kazan'ın nüfusu 5-6 bin civarında, Kızılcahamam'ın nüfusu 6-7 bin civarında. Gerede o yıllarda 14-15 bin nüfuslu. Günümüzde ise Kazan 47 bin, Kızılcahamam 25-26 bin nüfusa sahip. Gerede 24 binlerde sayıyor. Sizce bu neyin işareti?

Akıllı olalım.

Bu son tren olabilir.

Nice bayramların İslam âleminde hayırlara vesile olmasını, tüm insanlığın bu hayırlarla huzura ulaşmasını dilerim.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net