22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.370 ziyaret.
77 aktif ziyaretçi.
Yunus Baki KOÇAK

Eski Düğünlerimiz- 2Kısır Kınası:

Eskiden Salı günü yapılırken şimdi Cuma günü düğünden iki gün önce kadınlar tarafından yapılmaktadır. Düğün davetlileri kız evinde toplanır. Çalgıcı kadın tef çalar, türküler söyler, diğer kadınlar ve kızlar da oynayarak eğlenirler. Zaman zaman da çingene kılığına girip omuzlarına elek, kalbur takarak "Elek al, kalbur al, elden alma benden al"  diye kadınları güldürerek eğlendirirler. Bazen de oğlan kılığına girip oynayarak eğlenirler. Bunlara benzer daha nice değişik oyunlar tertip ederek eğlenmeye devam ederler.

Poğörtme (Başörme):

Poğörtme gününe hazırlık olarak daha önceden güccek denilen küçük ekmekler yapılır, helvalar hazırlanır ve helvalar tabaklara basılıp üzerine de birer güccek konularak köyün kızlarına dağıtılır. Bu dağıtılan helva ile güccekler baş örmeye davet anlamına gelir. Tabii ki baş örmeye gelen kızlar da boş gelmez, herkes kendi imkânına göre birer hediye götürür. Bu işler düğünden bir gün önce, öğleden evvel yapılır. Kızın saçları simle örülür, saçlarına renkli yün ipleriyle ula yapılır, yüzüne teller yapıştırılır, makyaj yapılır, oyunlar oynanır, eğlenceler tertiplenir, kızı ağlatacak mani ve türküler söylenir. Öğleden sonra kadınların bir kısmı dağılır. Kalan kadınlara yemek ikram edilir, yemekten sonra diğer kadınlar da dağılarak sadece kızın arkadaşları kalır. Sonunda kızın arkadaşları da ağlaşarak, kucaklaşarak vedalaşıp ayrılırlar.

Erkeklerin Kına Gecesi:

Erkekler akşamüzeri boş bir meydana toplanır yere kazıklar çakılır, kazıklar üzerine bir sac konur, üzerine odunlar çatılarak ateş yakılır ve bu ateşin etrafında dönülerek maniler söylenerek eğlenilir. Ateş yanıp yere düştükten sonra üzerinden atlanarak oyuna devam edilir. Bu oyuna katılanlara seymen ve yakılan ateşe de betdem denilir. Bu eğlence ve oyunlar yatsı namazından sonraya kadar devam ederdi.

Yatsı namazından sonra köy oturma odasında toplanılır, kaval çalınır, oyunlar oynanır, bilhassa sesi güzel olanlar uzun hava türküleri söylerlerdi. Hikâyeler, fıkralar anlatılır. Köroğlu ve efe oyunları oynanır, daha değişik eğlenceler tertipleyerek geç vakitlere kadar eğlenilirdi.

Düğün eğlencelerini bir başkanla bir çavuş yönetir, çavuş ortaya çıkar eline de bir palaska alır, "Buyur bey" diye seslenir. Bey de "Kimdir o" deyince, çavuş, oyuna kaldırmak istediği kişinin ismini söyleyerek mesela "Ahmet oynayacak" veya "Türkü söyleyecek" veya başka bir şey yaptırmak istiyorsa "Filan işi yapacak" deyince, bey de "Yapacak" der ve onlara itiraz olmazdı. İtiraz edenlere ise ceza verilirdi. Erkek düğünlerinde tek çalgı kaval ötmekti.

Şimdi ise düğünlerde, davul-zurna-saz gibi günümüzün çalgı aletleriyle eğlenilmektedir.

Eski düğünlerde silah atmak da çok rağbet gören bir gelenekti.

                                                                                                                       25 Ağustos 2015

*************       

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net