25 Eylül 2020 Cuma
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.717.736 ziyaret.
17 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

ÇOCUK VE YALANUnutulmaması gereken, en önemli gerçek, dürüstlük veya yalan, her ikisi de ailede öğrenilir.

Düşünsenize sizin için son derece masum, hatta çocuğunuzu üzmemek için söylediğiniz beyaz yalanları. Akşam giyinip, süslenmişsiniz arkadaşlarınızla yemeğe çıkacaksınız ve çocuğunuzun ebeveyn veya bakıcısı ile evde kalması gerekiyor. Gün boyu arkadaşlarınızla telefonla da konuşmuş programı yaparken çocuğunuz da konuşulanlara şahit olmuş ve siz kapıdan çıkarken doktora gittiğinizi söylüyorsunuz. Ne kadar inandırıcı değil mi? Ya da komşudan gelen ve gitmek istemediği daveti, sırf komşusu kırılmasın diye, hastayım ben gelemeyeceğim diyen annesinin sağlıklı olduğunu gören çocuk bunu yalan olarak değil de, normal bir davranış olduğunu mu düşünecek?

 

Çocuklar neden yalan söyler?

 

İlk üç yaşın çocuğunda  yalan yoktur.

 

Dört, beş yaşlarına kadar olan çocukların gerçek ve fantezi arasındaki ayrımı bulanık olabilir. Sıklıkla, onlarla birlikte hayal dünyası yaratılabilir, iştahsız çocuğa yemek yedirmek için yaratılan kahramanları, çocuklar et ve kemiğe büründürüp kullanabilirler. Örneğin, ağzı, burnu çukulata olan çocuğa, annesi çukulata mı yedin diye sorduğunda, hayır ben yemedim, diş perisi yedi diyebilir.

-         Gördüğü veya yaşadığını iyi değerlendirememesi sonucu anlatırken abartılı olarak, hayal dünyasında süsleyerek anlatabilir, ya da korkularını ortadan kaldırmak için küçük yalanların arkasına sığınabilir. Tuvalete tek başına gitmek istemeyen çocuk, tuvalette canavar olduğunu söyleyebilir.

-         İlgiyi üzerinde toplamak için masum yalanları olabilir. Çişi yokken, çişim geldi, yemek yemek istemediğinde karnım ağrıyor küçük yalanlardır.

 

Beş, yedi yaş arasındaki çocuklar yalanın anlamını öğrenmeye başlarlar. Arkadaşlarının yalanlarını farkettiklerinde, ''yalancı, yalancı, sana kimse inanmaz'' diye tempo tutmaya başlarlar.

-         Beklentileri karşılayamayan çocuk, ana okulundaki faaliyette birinci olduğunu rahatlıkla söyleyebilir.

-         Sık sık eleştirilip, ceza verilen çocuk kendisini savunmak için yalanın arkasına sığınmaya başlayabilir. Vazoyu kıran kendisi olduğu halde, suçu bir başkasına atabilir.

 

Yedi yaşın üzerindeki çocuklar artık her yalanın farkındadır.

-         Aşırı disiplin ve korku yalanı beraberinde getirir. Ben yapmadım, ben söylemedim …, veya sınavda düşük not alan çocuk, sınav sonuçları açıklanmadı diyebilir.

-         Sosyal ilişki gereği yalan olabilir. Arkadaşının verdiği hediyeyi beğenmese bile çok beğendiğini söyleyebilir.

-         Büyüdüğünü ispat için yalan söyleyebilir. Arkadaşına ben akşamları dışarıya çıkyorum demekle kendisine statü kazandırdığını düşünebilir. Aslında kapının önüne bile çıkmasına izin verilmemektedir. Bunun bir diğer sonucu da, kapının önüne çıkamayan çocuk, ders çalışmak için arkadaşına gittiğini söyleyerek ailesini aldatmaya başlayabilir.

-         Anne, baba ayrılığı yaşayan çocuk, arkadaşlarından gizlemek için ailesinin çok mutl olduğunu söyleyebilir.

 

Tüm bu örneklerin dışında çok daha önemli olan bir yalan nedeni de çocukta davranış  bozukluğunun olmasıdır ki, bu durumda mutlak surette çocuk psikiyatristi tarafından uygun tedavi verilmesi gerekmektedir.

 

Çocuklarda yalanın önüne nasıl geçilir?

 

-         Her zaman söylediğimiz gibi sizler rol modelsiniz, masum yalan bile olsa yalan söylemezseniz çocuğunuz da yalanla tanışmayacaktır.

-         Yalanı yüze vurmamak gerekir, ancak bu demek değildir ki, yalanı görmezden gelin. Uygun bir dille, bağırmadan, şiddet kullanmadan, sabırla anlatın, tekrarlaması durumunda uygun cezalar verin.

-         Aşırı tepki yeni yalanları doğuracaktır, unutmayın.

-         Çocuğunuzun yeteneklerini, kapasitesini iyi belirleyin, yerine getiremeyeceği hedefler koyarak beklentinizi yükseltmeyin.

-         Çocuğunuz yalan söylediğinde, yalana iten nedenleri bulmaya çalışın.

-         Yargılamayın, özellikle yalancı sıfatını hiç bir zaman kullanmayın.

-         Uyamayacağı kurallar koymayın, koyduğunuz kurallarda ise kararlı olun.

-         Yalan söylemeye neden olacak sorular sormayın. Dersini çalıştın mı sorusu yerine, neler çalıştığını birlikte gözden geçirelim demek daha uygun bir yaklaşım olacaktır.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net