25 Eylül 2020 Cuma
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.717.676 ziyaret.
12 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

KABUS GÖRMEKBebekler kabus gördüklerinde ağlamaya başlar ve yanına birisi gelinceye kadar çığlıkları devam eder. Okul öncesi çocuklar ağlar ve hemen ebeveynlerinin yatak odasına koşar. Daha büyük çocuklar ise uyandıktan sonra sakinleşip, yeniden uyumaya çalışırlar. Çocuklarda farklı tepkilere neden olan kabus, uykudan uyandıran korkutucu rüya olarak tanımlanır. Bebeklerin, altı aylıktan itibaren ara sıra kötü rüyalar görmeye başladığı tespit edilmiştir.

 

Neden kabus görülür?

 

Herkes, her gece dört veya beş kez rüya görür, bu rüyaların bazısı iyi, bazısı ise kötüdür. Rüyalar, bilinç sürecindeki karmaşık olaylar ve bilgilerin açığa çıkmasıdır. Kabusların içeriği ise gelişimsel zorluklardır.

  • Yeni yürümeye başlayan çocuklarda, aileden ayrılıklarla ilişkili kabuslar,

  • Okul öncesinde karanlık ve canavar kabusları,

  • Okul çağında ise ölüm ve  gerçek tehlikelerle ilgili kabuslar görürler.

Sık tekrarlayan kabuslara şiddet içeren TV programları ve filmler de yol açabilirler.

 

Çocuğuma nasıl yardımcı olabilirim?

 

Çocuğunuzu kucağınıza alın ve rahatlatmaya çalışın.  Sakinleşene kadar yatağına oturun, gördüğünün kötü bir rüya olduğunu anlatın, hiç bir zaman kapısını kapatıp, korkuları ile başbaşa bırakmayın. Karanlıktan korkuyorsa ışıkta uyumasına yardım edin. Gün boyunca kötü rüyalar hakkında konuşmaya devam edin.

Çocuğunuz uyandığında hiç bir şey hatırlamıyor olabilir, bazı şeyleri hatırlayıncaya kadar sorular sorabilirsiniz. Çocuğunuz yüksekten düştüğünü veya kovalandığını görebilir, bir çok çocuğun da aynı rüyaları gördüğünü söyleyerek onu rahatlatabilirsiniz. Resim çizerek, ya da öyküler oluşturarak güzel sonla biten rüyalar oluşturabilirsiniz.

Çocuğunuzu 13 yaşa kadar korkutucu film ve TV programlarından, şiddet, ölüm içeren haber programlarından uzak tutmalısınız. 13 ile 17 yaş arası ise gelişim ve duygularına uygun programlar izlemesine yardımcı olmalısınız. 

 

Ne zaman doktora baş vurmalısınız? 

  • Kabuslar daha da kötüleşirse,

  • Tüm yaklaşımlarınıza rağmen kabuslar iki haftadan fazla devam ederse,

  • Korku, gündüz aktiviteleri ile de karışmaya başlarsa,

  • Anne, baba olarak sizlerin başka endişeleriniz varsa.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net