13 Ağustos 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.657.991 ziyaret.
25 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

ÇOCUKLAR İÇİN SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLARYaz tatili hızla geçiyor. Yaz tatili özgürlük demek, oyun demek, eğlence demek, bir de abur cubur demek. Ne var ki, çocuklarda abur cubur gelecekte sağlıksız bir neslin habercisi de demek.

 

Temel beslenmenin önüne geçmeyecek şekilde, öğünlere

dikkat ederek atıştırmalıkları önerirken nelere dikkat edelim?

 

1-     Evinize abur cubur yiyecekler sokmayın. Çocuklar gofret, cips, bisküvi gibi gıdalardan kendilerini alamazlar. Bu tür gıdaların çocukların gözlerinin önünde, ellerinin altında olması yerine, evde sağlıklı atıştırmalıkların bulundurulmasını sağlayın.

2-     Tahıla dönün. Bol tahıllı simit, atıştırmalık için iyi bir örnek olabilir.

3-     Atıştırmalıkları eğlenceli hale getirin. Kendi yaptığınız kurabiyeleri çocukların ilgisini çekebilecek şekillerde kesip, üzerini peynir, domates, zeytinle süsleyin.

4-     Bağımsızlığını destekleyin. Hazırladığınız sağlıklı atıştırmalıkları buzdolabında hazır bulundurun. Çocuğunuz buzdolabını açtığında ilgisini çekerek kendiliğinden yemesini kolaylaştırın.

5-     Evinizin bir köşesini atıştırmalık köşesi yapın, ancak televizyon izlerken kontrolsuz bir şekilde atıştırmalıkların tüketilmemesi için miktarlarını sınırlı tutun.

6-     Aşırı yenmemesi kaydıyla, kuruyemiş ve kuru meyveler çocuğunuza enerji verecektir.

7-     Taze meyve tüketimini teşvik edin.

8-     Çocuğunuzla birlikte alışverişe gidin. Alışveriş için albenili ambalajlarla dolu olan marketleri değil, pazar yerlerini tercih edin.

 

İPUCU

 

Nisan ayında üyesi olduğum Türk Pediatri Kurumu, ''Abur Cubur Yemiyorum, Sağlıklı Besleniyorum'' farkındalık kampanyası başlatarak obeziteyle mücadele için bir hamle daha yapmıştı. Bu kampanya parelelinde hazırlanan www.saglikliatistir.com sitesinde atıştırmalıkların miktar ve kalori değerleri ile atıştırmalık tariflerinin annelerin işlerini kolaylaştıracağını düşünüyorum.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net