9 Ağustos 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.651.285 ziyaret.
31 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

HATALI İLAÇ KULLANIMININ ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN…Ailelerin en hassas oldukları konuların başında ilaç kullanmak zorunda kalmak gelmektedir. Buna rağmen, ilaç kullanımı ile ilgili hatalarla da sık karşılaşırız. Özellikle çocuk ilaçlarının hatalı kullanımının ise telafisinin zor, hatta imkansız olduğunu unutmamak gerekir.

Yazacaklarımın bir çok anne, baba için çok basit geleceğini biliyorum. Ancak yapılan hataların da basit olduğuna yıllar içinde yaşadığım deneyimlerde şahit olduğumu bilmenizi isterim.

 

İşte doğru ilaç kullanımı ile ilgili ip uçları;

 

-          Doktorunuzun yazdığı ilacın ismini ve içeriğini mutlaka öğrenin. Eczaneden ilacı alırken doktorunuzun yazdığı ilacın aynısı olduğundan emin olun. Ancak, eczacınızın yazılan ilacın eşdeğerini verme hakkı vardır, etken madde, form ve milligram olarak aynı ilaç, farklı firma tarafından üretilip, farklı isimle piyasaya sürülmüş olabilir. Böyle bir durumda eczacınız ile tartışmaya gerek olmaksızın farklı isimde ilacı alıp, çocuğunuza güvenle kullanabilirsiniz.

-          İlacın nasıl kullanılacağını önce doktorunuza, sonra da eczacınıza sorarak öğrenin.

İlacın aç veya tok alınması gerektiği, hangi saat aralığında kullanılması gerektiği, ne kadar süre ile kullanılacağı, olası yan etkileri mutlak surette öğrenilmelidir. Herhangi bir yan etki ile karşılaşıldığında ne yapılması gerektiğini, hangi durumda doktorunuza baş vurmanız gerektiğini bilmeniz gerekir.

-          İlacın saklama koşulları önemlidir.

Buzdolabında veya oda sıcaklığında mı saklanmalıdır? Sulandırılarak hazırlanan bir ilaç ise kaç günde etkisini kaybedecektir? Açıldıktan sonra saklanabilir mi, yoksa atılması mı gerekir? Tüm bu soruların yanıtlarını öğrenmelisiniz.

-          İlacı aldığınızda ve kullanmadan önce son kullanma tarihini kontrol etme alışkanlığı edinin.

Bu alışkanlık sadece ilaçlar için değil, raf ömrü olan tüm ürünler için de gereklidir.

-          İlacın hangi amaçla kullanıldığını öğrenin.

Daha sonra aynı veya benzer rahatsızlıklarda kullanılıp, kullanılamayacağı, kullanılabilirse ne şekilde ve en fazla kaç gün kullanılabileceğini doktorunuzdan öğrenmelisiniz.

-          Hangi saatte hangi ilacın verileceğine dikkat edin, verdiğiniz ilacın ismini çocuğunuza vermeden önce mutlaka oluyun.

Gece uykudan uyanarak ilaç vermesi gereken ebeveynin, çocuğuna ateş düşürücü veya antibiyotik yerine, babaanneye ait teskin edici ilacı verip, acil polikliniğin yolunu tutması hiç de azımsanacak kadar az değildir.

-          Çocuğunuzun sürekli kullanması gereken ilaçları varsa, yeni bir reçete yazılırken doktorunuza mutlaka hatırlatın.

Bazı ilaçların birbirleri ile geçimsizliklerinin olabileceğini unutmayın.

-          Çocuğunuzun alerji veya başka nedenle kullanmasının sakıncalı olduğu ilaçları öğrenin.

Doktorunuzdan çocuğunuz için hayati öneme sahip olan ilaçların listesini alarak, kimliğinin yanında bulundurun.

-          Doktorunuzun reçetelendirdiği ilaçlar dışında ilaçları kullanmayın. Başkasına iyi gelen bir ilacın sizin çocuğunuza da iyi gelebileceği yanılgısına düşmeyin.

 

       Sıklıkla görülen bir kaç yanlış;

 

Ateş aileler için korkutucudur ve en çok gördüğümüz yanlışların başında da ateş düşürücü ilaçlarla olanlar gelmektedir.

 

1.     Ateş düşürücü olarak parasetamol ve ibuprofen grubu ilaçları dönüşümlü kullanmak.

Oysa ki, her iki ilaç da karaciğerde metabolize olur ve böbreklerden atılır. Bu durumda çocuğunuza iki kat fazla ilaç vermiş ve kaş yapayım derken göz çıkarmış olursunuz.

2.     Aynı miktarda ve aynı etken maddeye sahip, iki farklı formdaki ilacı peşpeşe kullanmak. 

Örneğin 120 mg. parasetamol içeren ilacın piyasada hem fitil, hem de şurup formu vardır. Aileler kullanım şekli farklı olduğu için çocuklarına aynı ilacı yüksek dozda vererek belki de toksik etkiye yol açmasına neden olacaklardır.

3.     Soğuk algınlığı ilacı verirken, beraberinde veya kısa zaman sonra ateş düşürücü vermek.

Soğuk algınlığı ilaçları parasetamol veya ibuprofen grubu ateş düşürücüleri de içermektedir. Ateşi düşmüyor diyerek, üzerine yeni bir ateş düşürücü ilacı daha vermek yukarıda söylediğim riskleri de beraberinde getirecektir.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net