9 Ağustos 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.651.361 ziyaret.
34 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

- Bisikletle Güvenli Sürüş, - Yaz ayı, Keneye Dikkat- BİSİKLETLE GÜVENLİ SÜRÜŞ

 

Bisiklet, çocukların hayali. Yıllar geçsede hiç kimse unutmaz bisikletin alındığı günü, rengini, nasıl kullanmayı öğrendiğini.  Sahip olduğu ve kendi başına sürdüğü ilk araçtır o.

En çok bisiklet kullanılan yaz tatili günlerinde güvenlik önlemlerini bilmeniz, bisikletin alınmasından çok daha önemlidir.

 

İşte çocuğunuzun güvenli bisiklet kullanması için dokuz ipucu.

 

-          Başını ve eklem yerlerini korumaya alın. Güvenliği onaylanmış bir kaskı kurallarına uygun şekilde takmasını, diz ve dirseklerine yine uygun koruyucular kullanmasını sağlayın.

-          Bisikleti kontrol edin. Fren, tekerlek, gidon, sele, pedalı tek tek kontrol edip, sağlam olduğundan emin olun.

-          Trafik kurallarını öğretin. Sağdan, diğer araçlar ile aynı yönde, trafik ışık ve işaretlerine uyarak hareket etmesini sağlayın. Bisiklet kullanmasını çok iyi öğrenmeden trafiğe çıkmasına engel olun. Çocuğunuz 10 yaşın altında ise, trafiğe kapalı, sadece yayalar veya bisiklet için ayrılmış alanda bisiklet kullanmasına izin verin.

-          İster yaya, ister bisikletli olsun, önce sola, sonra sağa, tekrar sola bakılması gerektiğini tembihleyin. Karşıdan karşıya geçerken araçların arasından değil, trafik ışığının bulunduğu yerlerden, yoksa köşelerden geçmesini öğretin.

-          Yoğun bir araç veya insan trafiği varsa bisikletten inmenin daha güvenli olduğunu anlatın.

-          Bisiklete aydınlıkta binmesi gerektiğini söyleyin. Hava karardıktan sonra bisiklet kullanmanın güvenli olmadığını söyleyin.

-          Fark edilmesini sağlayın. Giyecekleri parlak ve fluoresan renklerde olmalı, bisikletin önünde yanıp sönen ışık, arkasında reflektör veya kırmızı renkli ışık bulunmalı.

-          Hırsızlığı önleyin. Bisikletin kullanılmadığı durumlarda kilitlemeyi unutmayın.

 

- YAZ AYI , KENEYE DİKKAT

 

Okulların tatile girmesi ile hem çocuklar, hem de anne, babalar piknik alanlarını dolduruyor. Yarım santimetreyi geçmeyen, kan emen bir böcek olan kene ise korkulu rüya.

Ağaçlık ve çim alanlarda bulunan kene, vücuda yapışıp kan emerek beslenir. Her kene hastalık yapma özelliğine sahip olmasa da, mutlak surette bir sağlık kurumuna baş vurulmalıdır. Kene ezilmemeli, çıkartılırken başı kopartılmamalı, parçalanmamalı, tek parça halinde çıkarılmalı, uzaklaşması için ısıtılmamalıdır. Kenenin yapıştığı yerden çıkartılması, işinin ehli olan bir sağlık personeli tarafından sağlanmalıdır. Kene çıkarıldıktan sonra ise, bölge dezenfekte edilmeli, eller sabunla yıkanmalıdır.

  

Keneden korunmak için;

 

-          Piknik alanlarında çorapsız, şortla bulunulmamalı, daha korunaklı giyinmeli

-          Kene ilaçlaması yapılmış piknik alanlarına gidilmeli

-          Bahçeniz varsa kene ilaçlaması yapılmalı, çimler arasına çakıl taşı ile sınırlar yapılmalı

-          Piknikten geldikten sonra bütün vücutta, özellikle koltuk altı ve kasıkta kene kontrolu yapılmalı

 

Kene, Kırım Kongo Kanamalı Ateş hastalığına neden olmaktadır. Hastalığa neden olan kene, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde bulunmakla birlikte, ülkemizin diğer bölgelerinde de rastlanabilir. Hastalık, kene ısırığını takiben 16 – 24 saat içinde bulaşmaya başlar.

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net