9 Ağustos 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.651.384 ziyaret.
26 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

ÇOCUKLARDA DİŞ SAĞLIĞI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER Damak kaşıma, salya, bazen huzursuzluk, bazen ateş, ha bugün, ha yarın derken bir de bakarsınız küçücük bir diş kendisini göstermeye başlamış bebeğinizin ağzında. Önce geçici, sonra kalıcı ve yaşam boyu  bizimle olacak dişler.

 

İkibuçuk, üç yaşa kadar çocuklarda 20 kadar süt dişi vardır. Görevi beslenme ve konuşmanın yanı sıra kalıcı dişlere rehberlik etmesidir. Travma veya başka nedenlerle süt dişlerinin kaybı, kalıcı dişlerin yerinde bozulmalara, düzensiz diş yapısına neden olur. Aynı zamanda yeterli çiğneme sağlanamayacağından sindirimin bozulmasına ve hatta büyüme, gelişme geriliğine bile neden olabilir.

Süt dişleri, kalıcı dişlere oranla daha kolay ve hızlı çürürler, yerine yenisi gelecek düşüncesi ile tedavisi ihmal edilmemeli, mutlaka diş hekimine danışılmalıdır.

Süt dişleri 6 – 7 yaştan itibaren değişmeye başlar ve yaklaşık 13 yaşa kadar karışık dişler vardır. Bundan sonra ise artık kalıcı dişler ağız içindeki yerlerini alırlar.

 

-         Bebeklerde diş bakımına ne zaman başlanmalı?

Bebekler ilk dişini kaç aylıkken çıkarırsa çıkarsın, ilk dişi çıktığı andan itibaren diş bakımına da başlanmalıdır

 

-         İlk diş bakımı nasıl yapılmalı?

Bebeği rahatsız etmeden, günde en az bir kere, diş temizleme mendilleri veya temiz bir tülbent ve sadece ılık su ile ilk dişler temizlenmelidir.

 

-         Diş hekimine ne zaman gitmeli?

İki yaştan itibaren diş hekimi kontrolu uygundur. Ancak korku oluşmaması için bir yaştan itibaren diş hekimi ile tanıştırılması da olasıdır. Çocuğun diş hekimini erken tanıması, güven oluşması açısından  önemlidir. Son zamanlarda ise ilk diş sürümünden itibaren altı aylık sıklıkla diş hekimi kontrolu sağlıklı dişlerin korunması için büyük önem taşımaktadır.

 

-         Diş fırçası kullanmaya ne zaman başlamalı?

Azı dişlerinin çıkması diş fırçasını kullanmaya başlamak için uygun bir zamandır.

 

 

-         Diş fırçası nasıl olmalı?

Aynı anda bir, iki dişi fırçalayacak büyüklükte, ağız içinde rahat hareket edebilecek şekilde ve yumuşak kıldan yapılmış olmalıdır.

 

-         Bebeklere altı aydan itibaren flor tableti kullanmak gerekir mi?

Hayır, sistemik etki gösteren ve dişlerde yeterince koruma sağlamayan flor tableti uygulamasından vazgeçilmiştir.

 

-    Sağlıklı dişleri korumak için flor tableti yerine yapılması gereken nedir?

Dişlere iki yaştan itibaren yüzeyel flor uygulaması yapılmalı ve diş hekiminin önerisi ile dört, altı ayda bir yenilenmelidir.

 

-    Fissür örtücü nedir?

Dişlerin çiğneme yüzeyleri girintili, çıkıntılı yapıda olup, fissür olarak adlandırılır. Bu alanlar oldukça dardır ve iyi temizlenemediklerinden  çürüklerin başlangıç yeri olarak kabul edilir. Bu bölgedeki gıda ve mikroorganizmaların birikimini önleyerek diş çürümesinin önüne geçmek için, bölge temizlendikten sonra akıcı kıvamda dolgu maddesi uygulanır ve ışıkla sertleşerek koruma sağlanmış olur.

 

-         Diş macunu seçimi nasıl olmalı?

Çocukların diş fırçalama sırasında diş macununu yutabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Bu yüzden su ile başlanan diş bakımına, beslenmeye tamamlayıcı gıdaların  eklenmesi ile flor içermeyen bebek diş macunu ile devam edilmelidir. Üç yaştan itibaren ise erişkin diş macunlarına oranla daha az flor içeren çocuk diş macunlarına geçilmelidir. Konulan diş macunu ise, çocuğun yaşına göre pirinç tanesinden, bezelye tanesi büyüklüğüne kadar olmalıdır.

 

-    Flor, dişler için neden gereklidir?

Dişteki mine tabakasının sağlıklı gelişimini sağlayarak çürük oluşumunu engellemeye yarar. Diş yüzeyinde biriken, gıda artıkları ve bakterilerden oluşan  zararlı asit oluşumunu engeller.

 

 

 

 

Diş çürüğü nedir?

 

Ağız içindeki bakteriler ve yiyeceklerin oluşturduğu asit ortamda diş yüzeyinde oluşan çukurlardır.

 

Biberon çürüğü nedir?

 

İçinde süt veya meyve suyu bulunan biberonun uzun süre ağızda tutularak dişlerin şekerli içeceklerle teması sonucu oluşan çürük, biberon çürüğü olarak adlandırılır.

 

 

Biberon çürüğünü engellemek için;

 

-         Yatarken  meyve suyu ve süt ile uyumasına fırsat vermeyin.

-         Gün içinde ağzında biberonla uzun süre dolaşmasına izin vermeyin.

-         Bir yaştan önce biberondan bardağa geçişi sağlayın.

 

Diş dostu yiyecekler;

 

Taze sebze ve meyveler, peynir ve galeta diş dostu yiyeceklerdir. Bu gıdalar tüketildiğinde de diş fırçalamayı ihmal etmemek gerekir.

 

Diş travmasına dikkat

 

Çocuklarda sıklıkla karşılaşılan bir durum diş travmasıdır. Bazen düşme veya oyun sırasında olurken, bazen de hiç istemediğimiz kavga esnasında olabilir. Travmaya maruz kalan diş, süt dişi ise herhangi bir şey yapılmasına gerek yoktur. Kalıcı dişte ise durum farklıdır. Dişin canlı olduğunu unutmadan, serum fizyolojik, süt veya tükürük içinde, yarım saatte kırılan diş, diş hekimine götürülmelidir.

 

Bebek dişli doğarsa?

 

Bazen bebekler dişli doğabilir, bazen de hemen diş çıkartabilir, Bu dişler genelde sallanan dişler olup, yutma ve nefes borusuna kaçma riski taşıdığından çekilmesi gerekir.

 

 

Ağız ve diş sağlığını korumak için;

 

-         Diş çürüğünün oluşması aylar sürer,  ağrı başladığında ise iş işten geçmiştir. Altı ayda bir diş hekimi ziyareti önemlidir.

-         Diş ve diş eti sağlığı için, A, C, D vitaminleri, kalsiyum, fosfor ve flor yeterince alınmalıdır.

-         Havuç, elma gibi sert gıdalar diş sağlığı için gereklidir. Sürekli yumuşak, bulamaç, pure kıvamında yiyeceklerden uzak durmak gerekir.

-         Tatlı yiyeceklerden sonra diş fırçalanamazsa, ağız bol suyla yıkanmalıdır.

-         Biri mutlaka gece yatmadan önce olmak üzere, günde en az iki kere dişler fırçalanmalıdır.

-         Kürdan yerine diş ipi kullanılmalıdır.

-         Fındık, ceviz gibi kabuklu yemişler dişlerle kırılmamalıdır.

-         Şekerli sakız çiğnenmemelidir.

-         Soğuk ve sıcak gıdalardan kaçınılmalıdır.

-         Mümkünse bir yaştan, en geç iki yaştan sonra emzik ve biberon kullanma alışkanlığı sonlandırılmalıdır.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net