9 Ağustos 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.651.288 ziyaret.
29 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

YOĞURT, MUCİZE GIDAİnsanlar yüzyıllar boyunca çeşitli nedenlerle fermente süt ürünlerinin, süte oranla daha sağlıklı olduğunun farkına varmışlardır.

Yoğurt, çağlar boyunca birçok kültürde kullanılmış ve bundan sonra da artan oranlarda kullanılmaya devam edecektir.

 

Fermente süt ürünlerinin en önemli faydalarından birisi, iyi bakterilerin, kötü bakterilerin ortamda bulunmalarına engel olmasıdır.

Yoğurt da dahil olmak üzere tüm fermente süt ürünleri, her zaman için insanlara sağlıklı ve faydalı olma özelliğini taşımaktadır.

Antik sanat, Ayurveda tıbbında  yoğurt, bir soğuk yiyecek olarak kabul edilir ve, ömrü uzattığı, sağlıklı uykuyu sağladığı ve cinsel gücü arttırdığına inanılırdı. Bunun yanı sıra sağlıklı cilt görünümü için, mide ve sindirim sorunlarına yardımcı olmak için reçete edilirdi.

 

Temel yapı taşı yoğurt.

Bebeklerde altıncı aydan itibaren tamamlayıcı gıda olarak başlanabilen yoğurt özellikle büyüme gelişme döneminde kalsiyum kaynağı olarak temel bir yapı taşıdır. Çocuklarda boy uzaması ve sağlıklı kemikler için gerekli iken, erişkinde kemik sağlığının devamına, ileri yaşlarda ise osteoporozu önlemede en önemli besin desteğidir.

 

İshal diyeti olarak yoğurt.

İster bebek, çocuk, isterse erişkin olsun, bakteriyel, viral veya antibiyotiğe bağlı ishallerde en önemli destek gıdadır. Bir taraftan ishalin hızla düzelmesini sağlarken, diğer taraftan içeriği sayesinde kayıp oluşmasını engelleyecektir.

 

Kabızlık için yoğurt.

İçeriğinde bulunan yararlı bakteriler sayesinde kabızlık ve sindirimi düzenlemek için düzenli kullanılmalıdır.

 

Yoğurt yüksek kan basıncını düşürür.

Bugün yapılan her araştırma, her gün daha fazla yararının olduğunu ortaya koymaktadır. Günlük olarak düzenli yoğurt yemek yüksek kan basıncını engellemektedir. ABD Boston' da yapılan bir çalışmada 14 yıl boyunca düzenli günlük yoğurt tüketen 2197 erişkin izlenmiş ve bu kişilerde yüksek kan basıncı ve hipertansiyon gelişme riski düşük bulunmuştur.

 

Yoğurt bağışıklık sistemini güçlendirir.

Soğuk algınlığı belirtileri başladığında diyete yoğurt eklendiğinde, hastalık belirtilerinin daha kısa sürede ortadan kalktığı herkes tarafından bilinen bir gerçektir.

Canlı bakteri kültürleri ile yoğurt yenildiğinde, sindirim kanalına yararlı bakterileri ekleyerek, bağışıklığı güçlendirmekteyiz. 2009 yılında Danimarka' da yapılan bir çalışmada düzenli olarak yoğurt tüketen çocukların daha az sıklıkla soğuk algınlığı ile karşılaştığı görülmüştür. Yine ABD Yale Üniversitesi' nde yapılan çalışma gerçekten belirtildiği gibi iyi bakterilerin bağışıklığı güçlendirdiğini ortaya koymuştur.

Yoğurt soğutulduğu veya dondurulduğu zaman içindeki iyi bakteriler uykuya dalar, yendiğinde ise uyuyan bakteriler uyanır ve etkisini göstermeye başlar. 43 derece üzerinde ise yararlı bakteriler etkisini kaybetmeye başlar.

Yoğurt probiyotiklere ek olarak, bağışıklık sistemini güçlendiren çinkoyu da önemli bir miktarda içerir, ayrıca A vitamin, kalsiyum ve potasyumun mükemmel bir kaynağıdır.

Hayvanlar da dahil olmak üzere yapılan birçok çalışma anti tümor etkisi olduğuna dair önemli kanıtları ortaya koymaktadır.

 

Diyabet için yoğurt.

Tahran Tıp Bilimleri Üniversitesi' nde yapılan yeni bir çalışmada yoğurtlu içeceklerin Tip 2 diyabetiklerde kan şekerini düşürmede yararı olduğunu ortaya koymuştur. Ancak benzer etkinin salamura gıdalar tüketidiğinde de görülmesi etkinin yoğurdun asidik düzeyi ile ilgili olduğunu düşündürmektedir.

Yağsız ve şekersiz olmak kaydıyla yoğurt, diyabet için sağlıklıdır ve güvenle  tüketilmelidir.

 

Sindirimi düzene sokmak için yoğurt.

Canlı, aktif bakteri kültürleri içeren yoğurt, sindirim sistemi dostu yararlı bakteri örtüsününü dengelemeye yardımcı olur. Ayrıca, laktoz intoleransında laktaz enzimi eksikliği nedeni ile süt sindirilemezken, yoğurttaki fermentasyon sayesinde laktoz, glukoz ve galaktoza ayrılır ve bu sayede sinidrilebilir. Bu yüzden laktoz intoleransı olanlarda da yoğurt kullanabilir.

Yemek yerken alınan yoğurt, birlikte alınan diğer besin, vitamin ve minerallerin daha kolay emilmesini ve vücut tarafından kullanılmasını sağlamaktadır. Özellikle kalsiyum ve B vitamininin biyoyararlılığını arttırmaktadır.

 

Yoğurt, görüldüğü gibi, bebeklikten, ileri yaşlara kadar hepimizin tüketmesi gereken temel gıdalardandır. Yararı saydıklarımızdan çok daha fazladır. Hazır olarak alınabileceği gibi kolaylıkla evde yapabileceğiniz, kültürel ve dünyaya yayılan zenginliğimizdir.

 

Nasıl tüketelim?

 

Kaşık kaşık sade olarak tüketilebileceği gibi, birçok yemeğin yanında, ayrıca ayran veya cacık olarak ta tüketilebilir.

Kuru meyve veya taze meyvelerle hazırlanacak meyveli yoğurtlar özellikle bu yaz günlerinde mutlaka tüketilmelidir.

Pudra şekeri ile yenen Kanlıca yoğurdunu da unutmamak gerekir.

Yatmadan önce yenilen yoğurt sindirimi rahatlatarak, uykuya dalmayı da kolaylaştıracaktır.

 

Hafta sonu yapılacak seçimlerin ülkemize hayırlı olmasını dilerim. Umarım, ahlakın, temiz ve dürüst siyasetin, bölücü değil birleştirici düzenin, kişisel ikbal yerine ülkenin kalkınmasını sağlayacak, yaşadığımız kötülükleri unutturacak bir iktidarın seçimi olur. Allah' tan korkan, kuldan utanan, vatanın bölünmez bütünlüğünü sağlayanlara ihtiyacımız var.
Selam ve sevgiler. Dr. Cihaqn AVAROĞLU

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net