25 Eylül 2020 Cuma
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.717.698 ziyaret.
17 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

SÜT HAFTASI, SÜT VE PEYNİRDünyada 1956, ülkemizde ise  1991 yılından bu yana süt hakkında toplumu bilinçlendirmek amacıyla 21 Mayıs tarihi ''Dünya Süt Günü'' , içinde bulunduğumuz hafta olan 21 – 28 Mayıs tarihleri ise ''Süt Haftası'' olarak kutlanıyor.

 

Süt, tarihi M.Ö. 10000. yıllara dayanan, hakkında devamlı çalışmalar yapılan, olumlu – olumsuz yazılara rağmen, yeri ve değeri inkar edilemeyen mucize gıda.

 

Kişi başına düşen yıllık süt tüketimi ABD' de 83 kg. iken, ülkemizde yaklaşık 26 kg.civarında, bu değer aynı kıtada yaşadığımız Avrupa Birliği ülkelerinde ise 86 kg. düzeyindedir. Ancak şunu da unutmamak gerekir, ebeveynler çocuklarına açıkta satılan hiçbir şeyi yemeyin, içmeyin diye öğüt verirken, kendileri sokak sütçüsünden aldıkları sütü daha değerli görebiliyorlar. Bu da kayıt dışı süt tüketimine ve ortalamaların düşük görünmesine neden olmaktadır.

 

Sütün kalitesi nasıl belirlenir?

 

-         Somatik hücre sayısı; kandan süte geçmiş olan akyuvar ve meme dokusunun epitel hücreleri somatik hücre sayısı olarak adlandırılır. Avrupa Birliği standartlarında bu sınır mililitrede 200000, Türk Gıda Kodeksi' nde ise mililitrede 500000 olarak belirlenmiştir.  Yapılan kontrollarda somatik hücre sayısı mililitrede 200000 sayısının altında ise hayvanın meme dokusunda enfeksiyon (meme iltihabı) yok ve antibiyotik kullanılmamış demektir.

-         Bakteri (mikrop) sayısı; Avrupa Birliği standartlarında mililitrede 100000, Türk Gıda Kodeksi' ne göre ise  mililitrede 300000' in üzerinde bakteri sayısı sütün kirli olduğunun göstergesidir. Süt, hayvanın memesinden, süt toplama kabına kadar olan süre el değmeden ve tamamen hijyenik, kapalı bir sistemle otomatik olarak sağılırsa mililitrede olan bakteri sayısı son derece düşük olacağından değerli bir süt elde edilecektir. Bakteri sayısını etkileyen bir faktör de, sütün ısısı sağıldıktan en geç iki saat içinde beş dereceye kadar düşürülürse bakteri üretme riski de ortadan kalkacaktır. Üretimde kaliteyi sağlamak yatırım gerektirmekle birlikte, sütün birim fiyatı, diğer sütlere göre daha fazla olduğundan yatırım maliyeti çok kısa sürede ana üreticiye geri dönecektir.

-         Antibiyotik kullanımı ve sütte ilaç kalıntısı; kaliteli süt firmaları, üreticiye verdikleri eğitimlerde enfeksiyon nedeniyle antibiyotik kullanmak zorunda kalındığında, ya da enfeksiyon varlığında elde edilen sütün tankerlere konulmamasını, süt bedelinin de kendilerine ödeneceğini, aksine hareket edildiğinde ise süt anlaşmasının bozulup kendilerinden bir daha süt alınmayacağını söylemektedirler. Sütte bulunan antibiyotik ve ilaç artıkları hem insan sağlığını olumsuz etkilemekte, hem de peynir ve diğer ürünlerin kalitesiz ve bozuk olmasına neden olmaktadır.

 

Sütün yararları nelerdir?

 

Bir yaştan sonra çocuk beslenmesinde formül mamalarla birlikte önemli bir yere sahiptir. Çocukluk döneminde tüketim daha fazla iken, yaş ilerledikçe tüketim azalmaya başlamaktadır.

 

-         Sağlıklı kemikler ve dişler: Sağlıklı kemik ve dişler için gerekli yegane kalsiyum kaynağıdır. Kemiklerin uzaması için çocuklara gerekirken, güçlü kemikler ve osteoporozu engellenmesi için erişkinlere gereklidir. Diş sağlığı ve diş çürüklerinin önlenmesi için ise her yaş için gereklidir. Ancak unutulmaması gereken bir nokta da sütteki  kalsiyumdan yararlanmak için D vitamin gerekliliğidir.

-         Kaslar: Sütün proteini kas oluşumuna yardımcıdır.  Özellikle egzersiz sonrası en az bir bardak süt içmek sureti ile hem kaybedilen sıvı yerine konulur, hem de kas oluşumu sağlanır.

-         Parlak cilt yapısı: Sütün içeriğinde bulunan enzimler, laktik asit ve amino asitler sayesinde cildin nemli ve parlak görünmesini sağlar, toksinleri uzaklaştırır. Tarihte Kleopatra cildinin yumuşak, esnek ve parlak olmasını süt banyoları ile sağlamaktaydı. Ancak süt alerjisi ve hassasiyeti olanlarda durum tamamen farklıdır, bunu da gözden kaçırmamak gerekir.

-         Sağlıklı vücut: Süt düşük kan basıncı ve düşük felç riski sağlama özelliğindedir. Karaciğerin kolestrol üretimini azaltır, antiasit görevi görür. Sütte bulunan A ve B vitaminleri iyi görme yeteneği oluşturmaya yardımcı olur. Sütün tüketilmesi bazı kanser türlerinin daha düşük görülmesine neden olur.

-         Daha az stres: Gün sonunda içilen süt stresi ortadan kaldırmaya yardımcıdır. Ilık içilen bir süt gergin kasları gevşetir, yıpranmış sinirleri yatıştırmaya yardımcı olur.

-         Kilo kontrolu: Birçok diyette meyve ile birlikte içilen süt çok iyi bir ara öğün desteğidir ve kilo kontroluna yardımcı olur.

 

 

Peynirin yararları

 

Peynir çok yönlü, lezzetli, lezzetli olduğu kadar da besleyici bir süt ürünüdür. Altı aylıktan itibaren tamamlayıcı gıda olarak başlanabildiği gibi, her yaşta tüketilmesi gereken temel bir besindir. Dünyada 300' den fazla çeşitte peynir üretilmektedir. Ülkemizde de her yöreye özgü değişik şekil ve lezzette geleneksel ve modern yöntemlerle üretilen peynirler vardır. Yapılan araştırmalarda 10 kadından 9' unda, 10 erkekten ise 6' sında kalsiyum eksikliği olduğuna göre, peynire gerekli değerin verilmesi gerektiği tartışılmaz bir gerçektir.

-         Beslenme içeriği son derece zengindir. Kalsiyum ve protein kaynağı olmasının dışında, yağ, A, C, D vitaminleri, B 12, folik asit, tiamin, riboflavin, niasin, demir, magnezyum, fosfor, çinko, sodyum, potasyum ve doymuş yağ kaynağıdır.

-         İçeriğinde bulunan linoleik asit ve sfingolipidin varlığı sayesinde kanseri önlemeye yardımcıdır.

-         Kilo endişesi olanlarda düşük yağ içerikli peynir seçeneği vardır.

-         Çocuklar, yaşlılar, hamile ve emziren kadınların kemikleri için son derece gereklidir.

-         Peynirin içinde bulunan B vitamin tansiyon düşürmeye etkilidir. Ancak bu durumda az yağlı ve tuzsuz peynirler tercih edilmelidir.

-         Laktoz intoleransı olanlarda bile eski, kuru ve sert peynirler tüketilebilir.

-         Peynir, lif, şeker ve bazı peynir çeşitleri dışında karbonhidratı ise hiç içermez.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net