28 Eylül 2020 Pazartesi
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.721.064 ziyaret.
22 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

SAĞLIKLI BESLENMETüm annelerin anneler gününü kutlayarak yazıma başlamak istiyorum.

 

Çocukları için her şeyini feda eden annelerin sağlığı, çocukların sağlığı kadar önemlidir. Sağlıklı olmanın temel kuralı ise beslenme alışkanlıklarından gelmektedir.

 

İşte ebeveynlere sağlıklı beslenme için ipuçları:

 

-         Öğünlerinizde sebzeler, etten fazla yer tutsun. Et ve sebzeyi birlikte sindirebilmemize rağmen, anatomik ve fizyolojik olarak et oburlardan farklı yapımız vardır. Dişlerimizden sadece dördü (köpek dişleri) et yemek içindir. Çene hareketlerimiz ise yatay ve dikey eksende olurken, et oburlarda sadece dikey eksendedir. Barsaklarda da durum farklı değildir. Et oburlarda barsak uzunluğu kısayken, ot oburlarda insan barsağına yakın barsak uzunluğu vardır. Et seçiminde ise serbest ortamda gezen hayvanların etleri tercih edilmelidir.

-         Yağ ve yağlı gıdaları daha az tüketin. Oda sıcaklığında katı olan doymuş yağ yerine, bitkilerden ve tohumlarından elde edilen doymamış yağların tüketilmesi gerekir.

-         Rafine şekerlerden uzak durun. Beyaz şeker, mısır şurubu ve bunlara benzer şekerler vücudun kan şekeri kontrolünü zaman içinde imkansız hale getirmektedir.

-         Tarım ilaçlarına dikkat edin. Organik veya iyi tarım uygulaması sertifikasına sahip ürünler tüketilmelidir. Özellikle meyvelerin canlı görünmesini sağlayan ve meyvenin suyunu içinde hapsederek uzun süre taze kalmasını sağlayan mumlara da dikkat etmek gerekir. Mum sadece elma, armut gibi meyvelerde kullanılmayıp, dolmalık biber, salatalık, greyfurt, limon, domates ve şeftali de bile kullanılır. Mum aslında sağlık için fazla bir risk içermese de yıkamayla kolayca temizlenemez ve üzerine yapışan tarım ilaçları tehlike oluşturmaya devam eder.

-         Renklendirilmiş, katkı maddesi içeren gıdalardan uzak durun. Katkı maddesi olarak önerilen ve ruhsatlandırılan, doğal ürünler olduğu gibi, kansere neden olabilen sentetik katkı maddelerinin de olabileceğini unutmamak gerekir. Doğal gıdaları seçip, işlenmiş gıdalardan uzak durmak en sağlıklısıdır.

-         Potasyumdan zengin, tuzdan fakir beslenin. Vücudumuzda sodyum, klor ve potasyumun bir dengesi vardır. Sodyum klorürün (tuzun) fazla tüketilmesi, potasyumun düşük alınması böbrek  fonksiyon bozukluğuna, zamanla da hipertansiyon ve kalp yetmezliğine neden olacaktır. Günlük sodyum tüketimi 1800 mg' ın altında, potasyum – sodyum oranı ise 5:1' den az olmalıdır. Meyve ve sebzelerin potasyum, sodyum oranı en az 50:1' dir. Bu yüzden bir kere daha, meyve ve sebze tüketimi arttırılmalıdır. Tuzdan vazgeçilemiyorsa, tadı tuza benzeyen potasyum klorür tuzları kullanılabilir.

-         Günde bir litreden az su tüketmeyin. Vücudumuzda sağlıklı su dengesi için günlük iki litre suya gereksinim vardır, bunun yaklaşık bir litresi yenilen besinlerden alınırken, en az bir litre de su içilmelidir. Sıcaklığın arttığı bugünlerde alınan su miktarının da artması gerekir.

-         İdeal kilonuzu, bu kiloyu sağlamak için gerekli kalori miktarını öğrenin.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net