22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.907 ziyaret.
16 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

Dönerİlçemize son aylarda ard arda yeni işyerleri açılıyor.

Hayırlı uğurlu bol müşterili bol bereketli olsun.

Helal kazanma ve yeme nasip etsin işleticilerine.

Bu kadar çok işyeri açıldığına göre, ekonomimiz düzeliyor galiba. Ama durun, bu açılanların hemen hepsi boğazlar meselesini ilgilendiriyor. Boğazlar dediysem Çanakkale veya İstanbul boğazı değil, hani şu bizim Geredelilerin iyi bildiği boğazlar. Can boğazdan gelir diye midenin yolu olan boğazlar. Can boğazdan gelir de, giderken de boğazdan gider aman dikkat.

Şaka bir yana Gerede bu günlerde dönerciler, pideciler, çiğ köfteciler,  ayaküstüler ve adım başı çeşit çeşit lokantalarla yemek kültürünün hakkını vermek için adeta bir yarışa girmiş gibi.

Gerede'ye yeni gelen bir arkadaşın ilk gözlemi Gerede'deki marketler, fast  food  denilen  yeme yerleri olmuş. Sizin burada halk ne kadar fazla tüketiyor böyle, zincir marketler alış veriş yapanlarla dolu. Adım başı Pideciler, çiğ köfteciler, dönerciler sanki Gerede'yi işgal etmiş gibiler. Çok kazanıyorlar galiba, Gerede nüfusu ne kadar ki? Diye merakla sormuştu.

Yıllar yıllar önce Gerede'de parmakla sayılır kadar az, tencere yemekleri yapan küçük lokantalar vardı. Parmakla sayılırdı çünkü Gerede halkı yemeğini ya evinde yer, ya da evden sefertası denilen kaplarda götürerek işyerinde yerdi. Lokantalarda dışardan gelenler, memurlar, öğrenciler ve birkaç işçi olurdu.  Sonraları bir iki tane kebapçı açıldı ise de bunların ömürleri de çok uzun olmadı, ama son yıllarda birden bire her şey değişti sanki.  Galiba Geredeliler dışarda yemek yemeğe alıştılar.

Gerede mutfağını yansıtan temiz ve görselliği olan kaliteli yerlerin olması turizm açısından iyi bir gelişmedir, ama ayaküstüler bu gelişmeye ne kadar katkı sağlar orası tartışılır.  Evet, bunlar da bir ihtiyacı karşılar, ama bu yiyeceklerin sağlıklı ve yeterli beslenme ilişkileri düşündürücüdür.  Yine mutfağın ve servis yerlerinin temizlik şartlarına uygun olması çok önemli.  Bir de bu yerlerin ömürleri bazen çok kısa olabiliyor. Tabi bu kalite ve fiyat politikasının oluşturduğu  taleple ilgili  bir durum.  Bence çok daha büyük düşünerek, Gerede dışına yansıyacak kaliteyi bulup, ciddi girişimlerle isim yapılması lazım.

Dört geçişin kavşak noktası olan Gerede, bilhassa özel araçları ile seyahat edenlerin yemek için uğrak yeri olabilir. Yıllar önce Gerede ekmeği almak için şehrimize uğrayanlar gibi, temiz, sağlıklı yemek yeme, iyi hizmet için uğrayanlar da eksik olmayacaktır.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net