28 Eylül 2020 Pazartesi
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.721.150 ziyaret.
24 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

BESİN VE BESİN DESTEKLERİNDE YENİ YÖNELİMHamilelik, emzirme dönem ve bebekte tamamlayıcı beslenme. Annelerin kendisi, bebekleri için sordukları sorularının başında sağlıklı besin ve desteklerine nasıl ulaşabilecekleri gelmekte.

Haksız değiller, teknoloji ve sanayinin gelişmesi, artan nüfus, tarım politikalarında sonunu düşünmeden üretimi arttırmak için herşey yapılmalı mantığını doğurdu. Gübre ve zirai ilaç kullanımı arttı, hızla doğanın dengesi bozulmaya başladı. Yeraltı ve yerüstü suları kirlendi, her türlü canlı olumsuz etkilendi. İnsanlar yeni sağlık ve çevre sorunları ile uğraşmaya başladılar.

Yapılan hataların farkına varıldığında ''İyi Tarım Uygulamaları'' hayatımıza girdi. Ülkemizde de 2010 yılının sonunda amacı; çevre, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen bir tarımsal üretimin yapılması, doğal kaynakların korunması, tarımda izlenebilirlik, ve sürdürebilirlik ile güvenilir ürün arzının sağlanması için gerçekleştirilecek iyi tarım uygulamalarının usul ve esaslarını düzenlemek olan yönetmelik Resmi Gazete' de yayımlandı.

İyi tarım uygulamalarının yaygınlaşması ile iç ve dış pazara sağlıklı, güvenli ürünler sunulacak, bugün yüksek fiyata aldığımız ürünler herkes için daha ulaşılabilir olacaktır.

 

Organik tarım nedir?

 

Doğal dengeyi korumaya yönelik, insana ve çevreye dost, sentetik kimyasal ilaçlar ve gübrelerin kullanılmadığı, her aşaması kontrollü üretim şeklidir. Ürün miktarı değil, kalite önceliklidir.

 

Organik ürün alırken nelere dikkat etmeliyiz?

 

Ürünün kime ait olduğu, yönetmeliğe uygun olarak üretildiği, yetkilendirilmiş kontrol ve sertifikasyon kuruluşunun (KSK) adı, kod numarası, ve ürünün sertifika numarası, iyi tarım uygulamaları logosunun bulunduğu etiket olan ürün olmasına dikkat edilmelidir.

 

Sağlıklı beslenmenin yanında, doğal besin destekleri nelerdir?

 

Çocuk, erişkin, hamile ya da emziren annenin sağlığını koruması için sağlıklı beslenme kadar, doğal besin desteklerinin de kullanılabileceğini unutmamak gerekir.

Sağlıklı beslenme, vücudumuzun gereksinimlerini karşılarken, hastalıklara direnci, hastalıklara karşı korumayı, sağlıklı ve kaliteli yaşam sürmeye destek olur.

Vücudumuzun üretemediği ve dışarıdan almamız gereken maddeler ise doğada saklıdır.

Ceviz, çörek otu, susam, badem, ruşeym, nar, zeytin, antep fıstığı, kayısı çekirdeği, defne tohumu, hindistan cevizi, ısırgan tohumu, keten tohumu, incir, üzüm, nar, kabak çekirdeği ve daha niceleri.

Doğanın bu hazinesi soğuk pres yöntemi ve yüksek teknoloji ile kullanıma uygun hale gelmektedir.

Bebeğin kolik yakınmalarını gidermek üzere masaj olarak kullanılabileceği gibi, sağlıklı hamilelik, adölesan, sınav dönemi ve eriişkin dönemde kalp, damar, cilt, beyin sağlığı, bağışıklık arttırıcı, antioksidan, kilo kontrolü sağlayıcı gibi etkilere sahiptir.

 

Soğuk pres nedir?

 

Tohum ve çekirdekte bulunan yağların herhangi bir ısıl işlem, kimyasal madde kullanmadan, katkı olmaksızın vitamin ve minerallerini kaybetmeden kullanılabilir hale gelmesini sağlayan yöntemdir.

 

Doğal besin desteği alırken nelere dikkat etmek gerekir?

 

-         Doktorunuz tarafından tavsiye edilmeli, eczaneden alınmalı

-         Kullanılacak ürüne ait bilinen alerji olmamalı

-         Organik tarım ve iyi tarım uygulamaları sertifikaları olmalı

-         Yüksek teknoloji ile güvenilir ürünler olmalı

-         Uygun dozda ve belirli sürelerde kullanılmalı

 

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net