9 Ağustos 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.651.397 ziyaret.
26 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

YANIKLARDA İLK YARDIM NASIL OLMALIDIR?Ev kazaları çocukları tehdit eden önemli bir sorundur. Bebeklik döneminden itibaren hareket yeteneği arttıkça kaza riskini de beraberinde getirir. Yanıklar ise ev kazalarının önemli bir kısmıdır.

 

Yanıklarda doğru ilk yardımı yapabilmek için yanığın derecesini tesbit etmek gerekir.

 

-         1. Derece Yanıklar: Küçük yanıklardır ve hızlı bir şekilde iyileşir. Güneş yanıkları bu gruba örnektir. Kızarıklık, hassasiyet ve ağrı vardır.

-         2. Derece Yanıklar: Ciddi yaralanmalardır ve hızlı bir ilk yardım gerektirir. İleri derecede güneş yanıkları bu gruba örnektir. Ağrı, kabarma ve şişmeye neden olur.

-         3. Derece Yanıklar: Ağır yaralanmalardır. Genellikle sıcak sıvılar, temas edilen sıcak metaller (tencere, çaydanlık gibi), elektrik ve kimyasallar  yanık nedenidir. Beyaz, kahverengi kabarmış, hatta kömürleşmiş alanlar olabilir. Başlangıçta ağrı  ya hiç yoktur, ya da azdır.

-         4. Derece Yanıklar: Cild, kas ve kemiği de içine alacak şekilde olan çok ciddi yaralanmalardır. Ciddi komplikasyonlara neden olacağından çok hızlı doktor yardımına gereksinim vardır.

 

İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır?

 

1.Derece ve kısmen 2. derece yanıklarda ev koşullarında tedavi, doğru olmak kaydıyla yapılabilirken, diğer yanıklarda sağlık personelinin yapacağı uygun tedaviye başlanıncaya kadar doğru ilk yardıma başlanmalıdır.

 

-         Yanığı soğutun. 1. ve 2. derece yanıklar için yanan alan, akan suyun altında bir kaç dakika tutulmalıdır. Soğuk su ağrıyı alırken, kabarmayı da engelleyecektir. Yanık üzerine buz uygulanmamalı, yanık ovulmamalıdır. 3. ve 4. derece yanıklarda ise, yanık alan soğuk, ıslak, steril gazlı bezle kapatılarak yanık alan soğutulmalıdır.

-         Yanmış giysileri çıkartın. Sırt üstü yatırıp, cilde yapışmamış giysiler çıkartılmalı, bu sırada dokuya zarar veriilmemelidir. Takı varsa çıkarılmalı, ve mümkünse yanık doku kalp hizasından yukarıda tutulmalıdır.

-         Yanık alanı örtün. Yanık alan soğutulduktan sonra kuru, steril veya  temiz bir örtü ile örtülmelidir. Tıbbi yardım alana kadar herhangi bir halk ilacı veya yanık kremleri sürülmemelidir.

-         Vücut ısısını düşürmeyin. Yanıkla birlikte ısı kaybı başlayacağı için sağlam yerler örtülerek üşümesi engellenmelidir.

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net